Čínská vláda schválila výstavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny Chung-jen-che (pinyin: Hongyanhe) v provincii Liao-ning (pinyin: Liaoning). Jedná se o první schválení nových reaktorů za poslední 4 roky.

359270
V lokalitě Chung-jen-che byly schváleny dva nové bloky, zahájení výstavby je plánováno na rok 2016. (Zdroj: CGNNP.com.cn)

Společnost China General Nuclear (CGN) dnes oznámila, že obdržela dokument od úřadu National Development and Reform Commission potvrzující schválení výstavby 5. a 6. bloku elektrárny Chung-jen-che.

Podle zpráv čínských médií výstavba 5. a 6. bloku Chung-jen-che byla formálně schválena 17. února na setkání Státní rady. Bylo oznámeno, že komise Státní rady pro energetiku projekt rovněž nedávno schválila.

Před zahájením výstavby musí společnost CGN získat stavební povolení od čínského regulačního úřadu National Nuclear Security Administration pro oba bloky, které budou mít pravděpodobně reaktory Hualong One čínské konstrukce

V lokalitě Chung-jen-che jsou již 4 bloky s tlakovodními reaktory CPR-1000. První  blok je v komerčním provozu od června 2013, druhý blok od května 2014. Spuštění třetího a čtvrtého bloku je naplánováno na tento rok.

Pouhých několik dní po havárii japonské JE Fukušima v březnu 2011 čínská Státní rada rozhodla zastavit schvalování a vydávání licencí pro nové reaktory, dokud nebude v účinnosti bezpečnostní plán a jistota, že stávající zařízení budou adekvátně vyprojektována, umístěna, chráněna a řízena. Rovněž kvůli tomu pozastavila práce na čtyřech schválených blocích – 4., 5. a 6. bloku JE Fu-čching (pinyin: Fuqing) a 4. bloku JE Jang-ťiang (pinyin: Yangjiang) –  u kterých byla zahájena výstavba v roce 2011. Projekt reaktoru HTR-PM v lokalitě Š-tao-wan (pinyin: Shidaowan) byl také dočasně přerušen, ačkoliv staveniště již bylo připraveno na odlití betonových základů. Výroba elektřiny stávajícími bloky nebyla přerušena a ani výstavba 25 již dříve schválených bloků.

Oficiální dvanáctý pětiletý plán Číny, který se vztahuje na období 2011 až 2015, vyžaduje malé množství jaderných projektů, které mají být schváleny každý rok po podrobném projednání. Prozatím byly schvalovány pouze pobřežní jaderné elektrárny, nyní byly podstatně posunuty i termíny schvalování vnitrozemských bloků: Tchao-chua-ťiang (pinyin: Taohuajiang), Sien-ning (pinyin: Xianning) a Pcheng-ce (pinyin: Pengze), u kterých se očekávalo zahájení výstavby před rokem 2015.

V současné době má Čína v provozu 23 jaderných reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 20,1 GWe. Dalších 26 bloků s celkovým výkonem 28 GWe je ve výstavbě.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..