Česká energetická společnost ČEZ dnes zveřejnila na svém webu auditované konsolidované hospodářské výsledky. Čistý zisk firmy dosáhl minulý rok hodnoty 22,4 miliardy korun. Meziročně je tak nižší o 36 procent. Celkové tržby klesly ČEZu o osm procent na 200,7 miliardy korun. Dle mluvčí společnosti Barbory Půlpánkové stojí za poklesem tržeb loňská mimořádně teplá a suchá zima, pokles výroby elektřiny v uhelných elektrárnách a snížení cen elektřiny. Očekávání analytiků v oblasti tržeb se naplnilo, čistý zisk však předpokládali vyšší.

press-centrum-ke-stazeni-logo-cez
Logo společnosti ČEZ (zdroj: cez.cz)

 

„V položce čistého zisku, zejména čistého zisku očištěného o vybrané negativní jednorázové položky, ČEZ sice převýšil svá celoroční očekávání, trh byl však ještě o něco optimističtější, možná až příliš,“ oznámil dnes ČTK Petr Hlinomaz, analytik BH Securities.

V loňském roce se firmě snížil provozní zisk EBITDA o 12 procent na 72,5 miliardy korun. I letos očekává ČEZ zisk EBITDA nižší někde na úrovní 70 miliard korun. Očištěný čistý zisk pak společnost čeká kolem 27 miliard korun. V tuto chvíli firma neplánuje žádné velké opravné položky, číslo tedy platí i pro odhad standartního účetního čistého zisku, uvedl ředitel divize financí společnosti ČEZ Martin Novák. V loňském roce vykázal ČEZ čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy ve výši 29,5 miliardy korun, půl miliardy nad předpokladem společnosti.

„Oba výsledky jsou velmi dobrou zprávou pro investory a akcionáře,“ uvedl k výsledkům dnes generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na tiskové konferenci.

Za standartních pravidel výplaty dividendy nestačí dosažený zisk na dividendu 40 korun za akcii, kterou ČEZ vyplácel v loňském roce, upozornil analytik Hlinomaz. „Při standardním výplatním poměru 60 procent by hrubá dividenda na jednu akcii činila něco málo přes 33 Kč na akcii, což by byl nemalý pokles proti poslední dividendě ve výši 40 Kč na akcii. Její navýšení, například na 35 Kč/akcii, by znamenalo výplatní poměr o něco zvýšit, což ale ČEZ v průběhu loňského roku v principu nevyloučil,“ uvedl. Základem pro stanovení dividendy za loňský rok by měl být očištěný zisk.
Dle Bohumila Trampoty, jenž působí jako analytik v bance J&T, ale výsledky zisků dividendy neovlivní. „Očekáváme, že management navrhne stejnou dividendu jako v předchozích dvou letech, 40 Kč na akcii. To by znamenalo výplatní poměr 73 procent,“ uvedl Trampota. Informace o dividendové politice firma dle generálního ředitele Daniela Beneše oznámí v dubnu.

Také snížená podpora větrných parků v Rumunsku měla dle ČEZu negativní vliv na loňské výsledky. Naopak pozitivně působily úspory ve stálých provozních nákladech, započtení pohledávek s bulharskou státní energetickou společností NEK, úhrada pohledávek rumunskými státními dráhami a poštou a dohoda o narovnání s albánským státem.
Celková produkce elektřiny společnosti ČEZ dosáhla loni 63,1 TWh, což je 5% pokles oproti předchozímu roku. Koncoví zákazníci loni nakoupili od společnosti ČEZ o 4 % méně elektřiny a o 11 % méně plynu. Také prodej tepla se snížil, a to o 14%. Meziročně se snížil i počet zaměstnanců společnosti. Nyní ČEZ zaměstnává 26300 pracovníků, o 300 méně než tomu bylo v předchozím roce.

Pozitivní vliv na letošní hospodaření bude mít dle ČEZ zvýšení výroby v jaderných zdrojích, modernizace českých uhelných elektráren a další úspory v provozních nákladech. Naopak negativní vliv má mít pokračující trend klesajících cen elektřiny a jednorázové výnosy v roce 2014. Tyto vlivy pak celkový letošní výsledek v meziročním srovnání zhorší.

Hlavním letošním tématem pro ČEZ bude i Aktualizace státní energetické koncepce a navazující Národní akční plán pro jadernou energetiku, který má schvalovat vláda, připomněl generální ředitel společnosti Daniel Beneš. Mezi hlavní cíle firmy dle něj jednoznačně patří obnovení provozní licence jaderné elektrárny Dukovany po roce 2015 a zprovoznění nové uhelné elektrárny v Ledvicích.

ČEZ je největší českou energetickou firmou. Majoritním akcionářem je stát, který přes ministerstvo financí drží zhruba 70 procent akcií.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..