Bolívie už letos zahajuje vlastní atomový projekt, zpočátku na jeho realizaci vyčlení skoro dva miliony dolarů. Minulý čtvrtek to řekl ministr energetiky jihoamerického státu, Luis Alberto Sánchez.

luis-alberto-sanchez
Bolivijský ministr energetiky, Luis Alberto Sánchez. (Zdroj: atomic-energy.ru)

 

„Rozvoj atomového odvětví bude napomáhat suverénnímu rozvoji vědy a technologií, větší bezpečnosti, diverzifikaci a energetické nezávislosti, zlepšení úrovně života prostřednictvím přístupu k lepšímu zdravotnictví a kvalitnímu vzdělání,“ řekl Sánchez v televizním kanálu Telesur.

Podle jeho slov nařídil prezident Evo Morales rozpracovat integrální projekt na vytvoření atomové energetiky mající v úmyslu výcvik a přípravu bolivijských odborníků. V oblasti zdravotnictví projekt umožní zápasit s rakovinou, patologickými jevy a kardiologickými nemocemi, pokud bude postaven cyklotron.

Na podzim loňského roku Morales přislíbil investice v hodnotě přes dvě miliardy dolarů do rozvoje atomové energetiky do roku 2025. Předpokládá se, že se bolívijské JE budou nacházet v departementu La Paz.

Již dříve Morales oznámil, že jeho země za podpory Argentiny už započala práce na vybudování mírové atomové energetiky. Poprvé o záměru Bolívie připojit se k řadě jaderných mocností Morales uvědomil veřejnost v lednu loňského roku. Tehdy vyplulo na povrch, že skupina odborníků odcestovala do Argentiny, aby tam podstoupila náležité přípravy.

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..