Úterý, 29 září
Shadow

Bolívie startuje vlastní atomový projekt

Bolívie už letos zahajuje vlastní atomový projekt, zpočátku na jeho realizaci vyčlení skoro dva miliony dolarů. Minulý čtvrtek to řekl ministr energetiky jihoamerického státu, Luis Alberto Sánchez.

luis-alberto-sanchez
Bolivijský ministr energetiky, Luis Alberto Sánchez. (Zdroj: atomic-energy.ru)

 

„Rozvoj atomového odvětví bude napomáhat suverénnímu rozvoji vědy a technologií, větší bezpečnosti, diverzifikaci a energetické nezávislosti, zlepšení úrovně života prostřednictvím přístupu k lepšímu zdravotnictví a kvalitnímu vzdělání,“ řekl Sánchez v televizním kanálu Telesur.

Podle jeho slov nařídil prezident Evo Morales rozpracovat integrální projekt na vytvoření atomové energetiky mající v úmyslu výcvik a přípravu bolivijských odborníků. V oblasti zdravotnictví projekt umožní zápasit s rakovinou, patologickými jevy a kardiologickými nemocemi, pokud bude postaven cyklotron.

Na podzim loňského roku Morales přislíbil investice v hodnotě přes dvě miliardy dolarů do rozvoje atomové energetiky do roku 2025. Předpokládá se, že se bolívijské JE budou nacházet v departementu La Paz.

Již dříve Morales oznámil, že jeho země za podpory Argentiny už započala práce na vybudování mírové atomové energetiky. Poprvé o záměru Bolívie připojit se k řadě jaderných mocností Morales uvědomil veřejnost v lednu loňského roku. Tehdy vyplulo na povrch, že skupina odborníků odcestovala do Argentiny, aby tam podstoupila náležité přípravy.

Zdroj: atomic-energy.ru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..