Pátek, 30 října
Shadow

Australský senátor sdílí jadernou vizi

Australský státní senátor Sean Edward je zastáncem toho, aby se jaderná energie stala součástí energetického mixu Jižní Austrálie. Dále prosazuje import použitého jaderného paliva, jeho recyklaci a následné využití k výrobě elektrické energie. Kromě rozšíření australského energetického mixu o stabilní bezuhlíkatý zdroj vidí v této snaze i příjmy pro stát. Edwards oznámil plány k zajištění svého stanoviska o úloze Jižní Austrálie v jaderném palivovém cyklu nedávno zavedené komisi Royal Commision. Vyzval ji k prozkoumání potenciálu využití uranu a plutonia, které zůstávají v použitém jaderném palivu. Světová zásoba 240 000 tun použitého jaderného paliva by mohla podpořit snahu dát zemi transformační ekonomickou výhodu, oznámil Edwards.

ODplant
Důl Olympic Dam je v současnosti největším australským uranovým dolem. (Zdroj: World-nuclear.org)

 

„Jižní Austrálie má příležitost k rozvoji jaderného energetického průmyslu, který by se postaral o vyhořelé jaderné palivo a následně ho postupně přepracoval,“ řekl Edwards. „Zahraniční partneři by nám za to nejen štědře zaplatili, ale navíc by se nám otevřela možnost produkovat velké množství čisté energie pro obyvatele a firmy v Jižní Austrálii,“ dodal.

Jihoaustralané platí nejvyšší daně z celé Austrálie a takový systém by dle senátora mohl potenciálně vydělat dostatek financí na nahrazení státního daňového zákona s ročním obratem 4,4 miliardy australských dolarů (více jak 87 miliard korun) stejně tak i na výrobu elektřiny pro celou zemi. V rozhovoru pro rádio ABC News Radio Edwards řekl, že jeho návrh by mohl zajistit produkci elektrické energie pro Jihoaustralany za minimální nebo nulovou cenu.

Edwards dále prohlásil, že geologická a politická stabilita Jižní Austrálie dělá z této části země ideální lokalitu pro novou jadernou elektrárnu. Ta by měla stát kolem 5-7 miliard australských dolarů (v přepočtu 98 – 138 miliard korun) a financována by mohla být za pomoci zahraničních partnerů. „Zde bychom mohli mít výhodu prvního iniciátora, je to pro nás opravdu obrovská příležitost dostat se na špici v celosvětovém měřítku,“ řekl senátor do éteru.

Austrálie v současnosti nemá žádnou jadernou elektrárnu. Návrh Edwardse je zcela oddělený od probíhající federální iniciativy vytvořit národní zařízení na nakládání s radioaktivním odpadem, který v Austrálii vzniká v lékařství, výzkumu a průmyslových procesech.

Na místo toho by jeho návrh s největší pravděpodobností počítal s využíváním uranu a plutonia z vyhořelého jaderného paliva ze zahraničních jaderných elektráren na přepracování do nových palivových tyčí. Ty by pak poháněly reaktor na bázi rychlých neutronů, který by také spaloval radionuklidy s dlouhým poločasem rozpadu a zanechal by jen štěpné produkty s relativně krátkou dobou života.

Dle australského klimatologa a aktivisty za dekarbonizaci Bena Hearda bude importované jaderné palivo uskladněno v suchých kontejnerech. Následně bude přepracováno vysokoteplotním elektrometalurgickým procesem, na místo hydrometalurgického procesu PUREX, který je využíván v hrstce závodů na přepracování jaderného paliva po celém světě. Na rozdíl od metody PUREX, elektrometalurgický proces, často označován jako pyroprocessing, nevede k izolaci plutonia. Z tohoto důvodu je atraktivní z hlediska nešíření jaderných zbraní.

Ve vývoji je již několik typů rychlých reaktorů, které by byly k navrženému systému vhodné. Mezi nimi například rychlý reaktor PRISM společnosti GE-Hitachi jehož nasazení zvažuje Velká Británie, francouzský reaktor Astrid nebo ruský reaktor SVBR. Společnost GE-Hitachi předpokládá rozvoj recyklačních center využívajících elektrometalurgické zpracování použitého jaderného paliva z lehkovodních jaderných reaktoru za pomoci reaktorů PRISM.

Premiér Jižní Austrálie, Jay Weatherill, minulý měsíc zasvětil komisi Royal Commission do budoucí role státu v jaderném palivovém cyklu. V rámci hloubkového šetření je rovněž zavedena i veřejná diskuze. Jižní Austrálie je sama o sobě domovem uranového, měděného a zlatého dolu Olympic Dam. V roce 2013 tento důl vyprodukoval 6 % světové produkce uranu. Jihoaustralská veřejnost je podle průzkumů jaderné energii nakloněna.

Celkově Austrálie pokrývá 10 % světové poptávky uranové rudy, ale sama z jádra elektřinu nevyrábí. Země tak nyní řeší otázku, zda by měla jaderná energie hrát roli v jejím energetickém mixu, který je v současné době bohatý převážně na uhelné zdroje. V roce 2006 studie s názvem UMPNER (Uranium Mining, Processing and Nuclear Energy Review) došla k závěru, že kterákoliv dlouhodobá energetická strategie Austrálie by měla počítat s využitím jádra společně s uhlím, plynem a obnovitelnými zdroji. Studie navíc poukazuje na komerční příležitosti v existující těžbě uranu a dále na příležitosti ve zpracování a obohacování uranu, stejně tak jako v rozvoji skladovacích míst pro radioaktivní odpad s dlouhým poločasem rozpadu.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..