Areva, francouzský dodavatel jaderných technologii, vykázala v minulém roce ztrátu 4,83 miliardy eur (v přepočtu 132,7 miliard korun). Je to již čtvrtý rok za sebou, kdy firma vykazuje ztrátovou bilanci. Snahu vrátit se do kladné bilance bude Areva podporovat snížením svých výdajů o 1 miliardu eur a rozšířením spolupráce s čínskými partnery a francouzskou energetickou společností EDF.

EPR_OLK3_TVO_fotomont_2_Vogelperspektive
Vizualizace dostaveného 3. bloku jaderné elektrárny Olkiluoto (Zdroj: wikipedia.org)

 

Státem kontrolovaná Areva již před necelým měsícem upozornila, že za minulý rok očekává ztrátu kolem 4,9 miliardy eur. Hlavním důvodem mají být odpisy spojené se zpožděnou a stále se prodražující výstavbou reaktoru Olkiluoto 3 ve Finsku.

Podrobnosti týkající se tříletého finančního plánu Arevy, firma zatím nezveřejnila. Představit je však hodlá do 30. července, ještě před zveřejněním výsledku hospodaření za první pololetí 2015.

Od nehody v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči trápí Arevu snížený zájem o jadernou energetiku. Krom toho jsou ale její ztráty spojeny i s problémy v uranovém dole Uranin v Africe.

I přesto však Areva upozornila na přetrvávající zájem o výstavbu jaderných elektráren. Dle ní se má kapacita výroby elektřiny z jádra do roku 2030 zvýšit o polovinu. S růstem se však počítá převážně v Asii, kde je silná konkurence ze strany Číny, Jižní Koreje a Ruska. Ty navíc ještě těží z toho, že jsou schopny nové projekty financovat. Tradiční evropští a američtí zákazníci Arevy nyní čelí ekonomickému tlaku.

Areva bude muset v rámci svého partnerství s firmou EDF zlepšit nabídku. V současnosti má totiž v nabídce pouze jeden typ reaktoru, který je zároveň jedním z největších a nejdražších reaktorů na trhu.

Protože je Areva pro Francii strategický významnou firmou, drží v ní stát 87procentní podíl. Důležitá je především pro tamní jaderný průmysl. Ten se ve Francii podílí na výrobě elektřiny ze 75 %, což je nejvíce na světě, uvedla Agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..