Společnost ZAT, a. s., dodávající  systémy řízení pro energetiku a průmysl, představila novinky a inovace řídícího systému SandRA pro rok 2015. V minulém roce se vývojové středisko této společnosti zaměřilo na řešení rychlých řídicích úloh na stanicích SandRA a na vývoj nových verzí kompaktních řídicích stanic SandRA Z210. Pro jadernou energetiku vyvinuli inženýři společnosti ZAT prototyp regulátoru výkonu jaderného reaktoru typu VVER na platformě stanice SandRA Z100.

Skříň optických komunikací se dvěma stanicemi SandRA Z200 a diagnostickým panelem pro JE Mochovce
Příklad produktu společnosti ZAT – skříň optických komunikací se dvěma stanicemi SandRA Z200 a diagnostickým panelem pro JE Mochovce. (Zdroj: ZAT, a. s.)

„Vývoj směřoval do oblasti hardware i software,“ uvedl Pavel Kulík, technický ředitel ZAT. Novinky za minulý rok a plány na tento rok představil ZAT na 12. Zákaznickém dnu, který se konal v lednu v Plzni.

Přední aplikátor průmyslových řídicích systémů směřuje v současnosti ve svém vývoji především k prohlubování integrace nástrojů pro projektování, správu a údržbu systému a do rozvoje diagnostických a simulačních nástrojů řídicího systému SandRA (Zkratka znamená Safe and Reliable Automation). Tento moderní řídicí systém se řadí do třídy DCS (Distributed Control System) a je navržený pro náročná průmyslová odvětví, která požadují velmi vysokou spolehlivost a dlouhou životnost řídicího systému.

Pozornost se věnuje výrobě a testování řídicích stanic SandRA

Inženýři společnosti ZAT  v loňském roce vyvinuli automatizované testovací pracoviště pro testování vyrobených desek pro stanice SandRA. Testovací zařízení umožňuje automaticky otestovat všechny garantované parametry právě vyrobených desek. Automatizací testovacího procesu dochází ke zvýšení efektivity testování nových desek a také během testování eliminuje potenciální chyby způsobené lidským faktorem. V letošním roce připraví společnost verzi automatické testovací stanice pro zákazníky, kteří používají větší množství řídicích stanic a náhradních dílů, aby mohli testování provádět přímo na svém pracovišti.

Jedním z cílů společnosti ZAT je úzká spolupráce se zákazníky a přizpůsobování výrobků jejich potřebám. S některými partnery spolupracuje při vývoji velmi specializovaných produktů. Příkladem mohou být software funkčního bloku pro výpočet životnosti parní turbíny a kompaktní řídicí automat otáčecího zařízení se synchrozniací, které byly vloni vyvinuty na základě zadání společnosti Doosan Škoda Power.

ZAT je jednou z mála firem v tomto oboru ve střední Evropě, která má vlastní vývojově výzkumné centrum.

„Díky vlastnímu výzkumu, vývoji a výrobě můžeme nabídnout i plnění speciálních požadavků, například dopracování nestandardních komunikačních protokolů, napojení nestandardních technologických snímačů i speciální výpočetní funkce a také postupnou migraci řídicího systému,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT. Firma je dodavatelem systémů řízení technologií na bázi vlastních i cizích řídicích systémů pro více než padesát zemí světa.

Pětkrát delší záruka na řídicí systém

Řídicí systém SandRA, do jehož vývoje ZAT investuje ročně několik desítek milionů korun, uvedla na trh v roce 2011. Během čtyř let byl řídicí systém nasazen v jaderných elektrárnách v České republice a na Slovensku i v klasických elektrárnách, teplárnách a jiných technologických provozech v Česku, na Slovensku, v Polsku, na Islandu, na Kubě a v dalších zemích. „Řídicí systém SandRA se osvědčil do té míry, že na něj poskytujeme desetiletou záruku. To si můžeme dovolit i díky investicím do kvality výroby,“ upřesňuje Vladislava Česáková, členka představenstva ZAT.

Široká škála nabízených technických prostředků a možných uspořádání architektury systému umožňuje použít jej jak pro řízení rozsáhlých technologických celků typu energetického výrobního bloku, tak pro řízení malých technologií, jako jsou čističky odpadních vod, plynové regulační stanice apod.

Dvojnásobné tržby i postavení ve světě

Díky inovacím a přístupu k zákazníkům společnost ZAT za posledních deset let zvýšila tržby v porovnání s lety 1995 až 2004 dvojnásobně. V současné době má firma rozpracované zakázky ve výši 800 milionů korun. Kromě vývoje řídicího systému SandRA firma v poslední době s pomocí dotací investovala 30 milionů korun do modernizace linek pro výrobu průmyslové elektroniky. Do rekonstrukce a modernizace výzkumně-vývojového centra v Příbrami šlo za posledních pět let přes 70 milionů korun.

„ZAT patří mezi zakladatele oboru automatizace ve světě. V roce 2012 jsme slavili 50 let působení firmy na trhu. Neustálý vývoj a inovace jsou naše investice do budoucnosti. Jedině tak si jako česká firma bez zahraničního kapitálu udržíme postavení mezi světovou špičkou dodavatelů systémů řízení pokročilých technologií,“ uzavírá Vladislava Česáková.

Společnost ZAT a.s. je nejstarší českou firmou v oboru automatizace technologických procesů s více než 50letou historií. Je vyšším certifikovaným dodavatelem zejména v oborech jaderná energetika, klasická energetika, povrchová těžba a doprava surovin, plynárenství, doprava a průmyslové procesy.

Firma ZAT sídlící v Příbrami. V Plzni má vlastní vývoj, projekci, výrobu, instalaci i servis elektronických zařízení, řídicích systémů a jejich komponent. Je také výrobcem zdravotnických přístrojů. Firma zaměstnává přes 300 pracovníků, z nichž má 80 % středoškolské a vysokoškolské vzdělání.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..