V Jaderné elektrárně Dukovany letos stavbaři dokončí první ze dvou objektů s nižšími chladicími věžemi vybavenými ventilátory. Budou odolnější proti extrémům počasí a zemětřesení než nynější 125 metrů vysoké chladicí věže s přirozeným prouděním vzduchu. Druhý objekt bude dokončen v příštím roce. Stavby by měly patřit mezi nejvýznamnější investice tohoto roku, které budou v souhrnu stát 1,5 miliardy korun. ČTK to dnes řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Projekty, jež byly uvedeny v život loni, stály miliardu.

NEH4d9f6f_dukovany
Vizualizace malých chladících věží (zdroj: idnes.cz)

 

Elektrárna Dukovany pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektřiny. V reaktoru jejího prvního bloku byla spuštěna štěpná reakce před 30 lety, zbývající tři reaktory završí 30 let výroby elektrického proudu v následujících dvou letech. Elektrárna se tak dostává na hranici původně projektované životnosti.

Firma ČEZ se snaží postupným zlepšováním zařízení prodloužit životnost Dukovan o 20 až 30 let. Potřeba dalších investic do zvýšení bezpečnosti elektrárny, včetně stavby nových 17 metrů vysokých chladicích věží s ventilátory, vyplynula ze zátěžových testů prováděných po havárii japonské elektrárny Fukušima.

Důležité dukovanské stavby by měly odolat zemětřesení kolem šesti stupňů Richterovy škály, extrémnímu vichru, mrazu i horku. Nové chladicí věže budou schopné chladit bezpečnostní systémy elektrárny, i kdyby se zřítily staré mohutné věže. Kvůli zvýšení bezpečnosti Dukovan a jejich přípravě na další dlouhodobý provoz bylo podle údajů zveřejněných na webových stránkách firmy ČEZ provedeno přes 280 investičních akcí. Do modernizace elektrárny bylo vloženo přes 20 miliard korun.

Významnými změnami procházela dukovanská elektrárna i v uplynulých třech desetiletích. Počátkem 90. let se kvůli převodu služeb do samostatných firem snížil počet zaměstnanců elektrárny z 3000 na polovinu. V prosinci 1995 byl v areálu elektrárny otevřen sklad na vyhořelé jaderné palivo s kapacitou 600 tun. Po jeho zaplnění, o 11 let později, přibyl další sklad s kapacitou 1340 tun kovu.

Výměnami částí technologií prováděnými od roku 2009 do roku 2012 se výkon Dukovan postupně zvýšil z původních 1760 megawattů (MW) na 2000 MW. Elektrárna se tak dostala na úroveň mladší Jaderné elektrárny Temelín. Díky tomu stoupla výroba Dukovan, roční hranice 15 terawatthodin (TWh) elektřiny byla poprvé překonána v roce 2012. Za všechna léta provozu, do konce minulého roku, dodaly dukovanské bloky do sítě 382,7 TWh elektřiny, což by stačilo na pokrytí současné spotřeby celé ČR po dobu šesti let.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..