Ukrajina prohlubuje spolupráci s Norskem a Švédskem ve sféře zvyšování bezpečnosti atomových elektráren. V pondělí o tom informovala tisková agentura společnosti Energoatom.

rivnenska_01__energoatom
Zimní pohled na Rivnenskou jadernou elektrárnu, kterou navštívila norsko-švédská delegace. (Zdroj: rnpp.rv.ua)

 

O spolupráci se hovořilo během setkání odborníků Energoatomu se členy norsko-švédské delegace, již tvořili představitelé Norské agentury pro radiační ochranu, Agentury Norska pro rozvojovou spolupráci, Ministerstva zahraničních věcí Norska či Úřadu pro radiační bezpečnost Švédska. Hlavním tématem setkání bylo projednání budoucího programu spolupráce i výčet projektů, které mají být realizovány na základě návštěvy norsko-švédské delegace na Rivnenské JE ze 3. až 4. února.

„Společnost Energoatom věří v prohloubení spolupráce s Norskem i Švédskem ve sféře zvyšování bezpečnosti i zabezpečení ukrajinských atomových elektráren,“ píše se v tiskové zprávě.

„Toto setkání je prvním – důležité je, že základ naší spolupráce je položen. Dále bychom ale chtěli vidět systémovější přístup k vybírání projektů, jejichž realizace by mohla probíhat ve spolupráci se Švédskem a Norskem. Energoatom už ne prvním rokem uskutečňuje Komplexní (souhrnný) program navyšování bezpečnosti provozu jaderných elektráren a zdá se nám, že společné projekty se severskými zeměmi by mohly probíhat právě v rámci tohoto programu. Tento program přesně definuje priority Energoatomu v oblasti zvyšování bezpečnosti,“ vysvětlil ředitel pro mezinárodní spolupráci Energoatomu, Nikolaj Kucharčuk.

Představitel norského Ministerstva zahraničních věcí, Johnny Almestad, zdůraznil, že „cílem spolupráce s Energoatomem není jen zlepšování bezpečnosti ukrajinských jaderných elektráren, ale i zvyšování energetické nezávislosti Ukrajiny, v níž výroba elektřiny z jádra hraje klíčovou roli.“

Během summitu pro jadernou bezpečnost v březnu loňského roku konaného v Haagu vlády severských zemí (Švédska, Norska a Finska) informovaly o připravenosti k rozšíření a prohloubení spolupráce v oblasti zvyšování úrovně jaderné bezpečnosti a ochrany ukrajinských jaderných elektráren.

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..