Sibiřský chemický kombinát (SCHK), který je součástí ruské palivové společnosti TVEL, koncem ledna 2015 provedl poprvé na území Ruské federace průmyslovou výrobu beryllia. Pomocí unikátní technologie, která byla vyvinuta ve spolupráci s Tomskou polytechnickou univerzitou, bylo v podniku SCHK vyrobeno prvních 100 gramů beryllia, čímž se zařadil mezi velmi omezený počet jeho výrobců.

1042856933
Berylliová koule. (Zdroj: Ria.ru)

 

Tento úspěch je základem průmyslové výroby beryllia v Rusku.  Nebude ho již nutné dovážet z USA, Číny a Kazachstánu, což jsou v současnosti jeho hlavní výrobci.

„Provedeme zkušební výrobu jednoho nebo dvou kilogramů beryllia, a pokud vše půjde, jak má, připravíme výstavbu většího provozu na půdě SCHK,“ říká generální ředitel SCHK, Sergej Točilin. Vybudování nového provozu přijde na dvě miliardy rublů (přibližně 900 milionů korun) a celý proces výstavby si vyžádá kolem pěti let.

Beryllium je velmi lehký stříbřitě šedý kov, který rýpe do skla. „Jde o nesmírně tvrdý kov. Tvrdší je už jen několik kovů jako osmium, uran nebo wolfram,“ vysvětluje ředitel rozvojového programu SCHK Andrej Galata. Slitiny beryllia se používají při výrobě letadel a kosmických lodí, v elektrotechnice, při výrobě raketového paliva a v dalších průmyslových odvětvích. V jaderném průmyslu je beryllium používáno díky své unikátní propustnosti rentgenového záření při výrobě rentgenových trubic. Uplatnění nachází i při výrobě jaderného paliva a také jako ohnivzdorný materiál a tepelný izolátor, který vydrží i velmi vysoké teploty. Získávání beryllia z rudy je nesmírně komplikovaný proces, protože při zvýšených teplotách a kontaktu s kyslíkem velmi snadno oxiduje.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..