Díky opatřením, vyplývajících ze zátěžových testů EU po havárii ve Fukušimě Dajiči, jsou temelínští hasiči lépe připraveni na krizové situace. Budova hasičů byla upravena tak, aby odolala i silnému zemětřesení a nakoupena byla i nová technika. Při dnešním cvičení hasiči testovali postup doplňování paliva pro klíčové záložní zdroje elektrické energie, dieselové generátory.

Na základě stress testů byl zvýšen počet těchto záložních generátorů z 8 na 12. Dle velitele hasičů Radka Vymazala vystačí vlastní zásoba nafty pro šest nejdůležitějších generátorů na tři dny, poté je potřeba dotankovat. „Při cvičení jsme do cisterny načerpali dva tisíce litrů. Více nebylo potřeba. Účelem bylo nastavit trasy, vyzkoušet připojení a udělat si představu o čase,“ řekl Vymazal ČTK. Cisternu na 17 000 litrů nafty zvládnou hasiči naplnit ze záložních zásobníků za 20 minut.
Dva zásobníky s celkovým objemem 2 milióny litrů jsou s diesel generátory spojeny zhruba kilometr dlouhým potrubím. „Pokud z nějakého důvodu nebude potrubí funkční, přichází na řadu naše technika. V rámci plnění opatření ze zátěžových testů jsme pořídili novou cisternu, která pojme 17.000 litrů nafty. Tou jsme schopni zajistit dalších deset hodin provozu diesel generátoru a získat čas pro opětovné zprovoznění potrubního doplňování nafty,“ vysvětlil velitel.
Další opatření vycházející ze zátěžových testů splnili energetici již minulý rok, kdy upravili hasičskou budovu tak, aby odolala zemětřesení o síle až 5 stupňů Richterovi škály. Úpravy, které zabraly celý rok, stály ČEZ 3,5 milionů korun. „Stávající hasičskou základnu v elektrárně zpevnily přes 4,5 tuny železa. Vlastní realizaci předcházely složité analýzy a výpočty. Pomocí výpočtových modelů projektanti simulovali zemětřesení silné pět a půl stupně Richterovy škály. Přitom sledovali chování budovy,“ připomněl mluvčí elektrárny Marek Sviták.
Po budově reaktoru, nouzových zdrojích elektrického napájení nebo chladicích bazénech se tak stala hasičská stanice další budovou v elektrárně odolnou vůči silnému zemětřesení.
V třípatrové hasičské budově byly upraveny garáže, operační středisko zázemí jednotky i kanceláře. Díky těmto úpravám tak mohou v případě katastrofy temelínští hasiči zasáhnout mnohem efektivněji.
Všechna původně plánovaná opatření vyplývající ze zátěžových testů EU dokončí energetici letos. Posledním bodem z čtyřicetibodového seznamu úprav, který se navíc ještě stále aktualizuje, bude instalace dalšího zařízení na likvidaci vodíku v reaktorové budově. Dohromady přijdou všechna opatření ČEZ na tři čtvrtě miliardy korun.
Zdroj: ČTK