Jaderná elektrárna Temelín v lednu vyrobila 1,591 miliardy kilowatthodin (kWh) elektřiny. Je to dosud nejvíc v prvním měsíci v roce. Lednová výroba by stačila k pokrytí roční spotřeby 450.000 českých domácností. Za 170 měsíců provozu elektrárny jde o druhou nejvyšší měsíční výrobu. Temelín letos v lednu vytvořil o devět milionů kWh elektřiny více než ve stejném období loni. ČTK o tom dnes informoval mluvčí elektrárny Marek Sviták.

RJA1a6c3f_05_2003ETE_letecky_4veze
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

 

Leden tradičně patří k měsícům, kdy dosahuje produkce elektřiny maximálních čísel. Čtyř z deseti nejvyšších měsíčních výrob dosáhla právě v prvním měsíci roku. Důvodem je plynulý provoz a dobré klimatické podmínky.

„Na zimu, tedy období tradičně vyšší spotřeby, neplánujeme odstávky pro výměnu paliva. Přenosové soustavě by totiž chyběl velký, levný a stabilní zdroj. Chybějící elektřina by musela být nahrazena mnohem dražšími, například plynovými zdroji. Proto tedy v tomto období plánujeme provoz obou jaderných elektráren na plném výkonu,“ řekl ředitel JE Temelín Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.

O rekordní lednový zápis se elektrárna postarala i díky modernizaci turbíny prvního bloku. Tři nové rotory jsou v provozu od loňského září. Díky nim zvýšil první blok výkon o dvě procenta. V těchto dnech se jeho výkon pohybuje kolem 1090 MWe. Zatímco druhý blok, jehož modernizace se plánuje letos, je na 1060 MWe.

Nejvyšší denní výroby dosáhly minulý měsíc oba temelínské bloky v pondělí 21. ledna, a to 51,829 milionů kWh.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..