Energetická společnost ČEZ zahájila přípravu na proces posuzování způsobilosti Jaderné elektrárny Temelín k dlouhodobému provozu. Podle současného povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) bude první blok této elektrárny v provozu do roku 2020. Druhý blok pak ještě o téměř dva roky déle. ČTK to dnes řekl ředitel elektrárny Bohdan Zronek. Při splnění všech požadavků může úřad prodloužit licenci k provozu až o deset let.

_MG_0396
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

V žádosti o obnovení licence, kterou ČEZ podá do května 2020, bude jadernému dozoru dokládat například stav reaktoru a bezpečnostních systémů, připravenost personálu, vnitřní havarijní plán, plány odstávek nebo program zvyšování úrovně bezpečnosti.

„Získání licence na dalších deset let je kontinuální proces. V průběhu celého provozu musíme splňovat náročné podmínky plynoucí z mezinárodní i české legislativy. Pouze plnit zákony ale nestačí. Musíme být o krok vpřed, abychom se nedostali do potíží při zpřísňování požadavků. S tím, jak se mění svět kolem nás, mění se i nároky například na jaderná zařízení,“ uvedl ředitel.

Proces obnovení licence podle něj velmi závisí na stavu zařízení a zejména způsobu řízení čerpání životnosti elektrárny. Souvisí s tím i pravidelné komplexní hodnocení, které se provádí vždy po deseti letech provozu. „Z toho hodnocení mohou vzejít požadavky na technické modifikace, ale vzhledem k mládí Temelína v tom posledním hodnocení požadavků nebylo mnoho,“ uvedl ředitel. Dlouhodobý provoz si tak podle něj pravděpodobně nevyžádá žádné mimořádné investice.

Jaderná elektrárna Temelín dosáhla loni ve své čtrnáctileté provozní historii třetí nejvyšší roční výroby. Pomohla jí k tomu modernizace turbíny na prvním bloku a zkrácení odstávek pro výměnu paliva. Do sítě loni dodala 14,95 miliardy kilowatthodin elektřiny. Plán kvůli neplánovaným odstávkám splnila na 99 procent. Od zahájení provozu v prosinci 2000 vyrobil Temelín 165,09 miliardy kWh elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..