Spotřeba elektrické energie v České republice klesla meziročně o 2,4 % na 57,24 TWh. Z aktuálních údajů Energetického regulačního úřadu to zjistila ČTK. I výroba elektřiny byla nižší. Takzvaná hrubá výroba se snížila z 87,06 TWh vyrobených v roce 2013 na 86,15 TWh. Za poklesem stojí dle analytiků energetické úspory i teplejší počasí. Hrubá výroba elektřiny zahrnuje i elektřinu spotřebovanou při výrobě, čistá spotřeba naopak s elektřinou spotřebovanou při výrobě ani se ztrátami v síti nepočítá.

„Poslední statistika za rok 2014 dokládá, že spotřeba elektřiny může klesat i při zotavující se ekonomice. Přestože část poklesu má na svědomí i teplá zima, rozhodující jsou energetické úspory,“ oznámil ČTK analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Dle něj tak jde o pokračování trendu z roku 2013, kdy byla meziroční výroba elektřiny také nižší. „Česko se tímto vývojem připojuje k dalším zemím, jako je například sousední Německo nebo Dánsko,“ dodal Gavor. Hrubý domácí produkt dle údajů Českého statistického úřadu loni vzrostl o 2 %.

I analytik BH Securities Petr Hlinomaz spojuje pokles výroby s teplejším počasím. „Pokud bychom spotřebu očistili o faktor počasí a korigovali s ohledem na počty pracovních dnů, odhaduji, že nešlo o pokles, ale naopak o růst spotřeby, což by korespondovalo s větší ekonomickou aktivitou,“ řekl ČTK Hlinomaz. Spotřeba by pak podle něj vzrostla zhruba o půl procenta.

Také maloodběratelé včetně domácností měli loni nižší spotřebu elektřiny o 4,5 procenta na 21,86 TWh, samotné domácnosti spotřebovaly loni 14,1 TWh s nejvyšší spotřebou v prosinci a lednu. Export elektrické energie loni narostl z 16,89 TWh na 16,92 TWh.

Největší podíl na výrobě elektřiny měly v minulem roce uhelné elektrárny. K hrubé produkci přispěly 44,53 TWh elektrické energie. Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobily loni více než 30 TWh. Mírně vzrostla meziroční výroba fotovoltaických elektráren z 2070,2 GWh na 2121,7 GWh.

V nadcházejících desetiletích se v tuzemsku očekává mírný růst spotřeby elektrické energie. Ministerstvo průmyslu očekává dle Aktualizace státní energetické koncepce (ASEK) v roce 2020 čistou spotřebu 62,08 TWh v roce 2040 pak dokonce 74,07 TWh, hrubá výroba se má pak ročně pohybovat kolem 90 TWh. Struktura produkce se však má změnit. Dle nejreálnějšího odhadu ASEK převezmou žezlo zdroje s nejvyšší produkcí od uhelných elektráren elektrárny jaderné.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..