V podniku OKBM Afrikantov, spadajícím pod Atomenergomaš, strojírenskou větev ruského koncernu Rosatom, byla úspěšně dokončena první etapa zkoušek testující odolnost nového experimentálního modelu vzduchotěsného elektrického čerpadla GEN 300/135. Toto zařízení má být posléze použito jako součást palivového systému nosných raket typu Proton-M.

d3d3LnNkZWxhbm91bmFzLnJ1L3VwbG9hZHMvNC80LzQ0NjE0MjIyODc3ODBfb3JpZy5qcGVnP19faWQ9NTc2NjE=
Vnější plášť nového typu vzduchotěsného čerpadla vyrobeného společností OKBM Afrikantov, která se zabývá projektováním jaderných reaktorů. (Zdroj: Sdelanounas.ru)

 

Jedná se současně o první pokus společnosti OKBM Afrikantov vyrobit zařízení pro kosmický průmysl. Čerpadlo je určeno pro použití ve stávajících palivových soustavách ruských vesmírných raket a má zajišťovat dodávku paliva do nádrže nosných raket v souladu s dnes používanými ruskými technologiemi.

Podle slov hlavního konstruktéra odstředivých zařízení a ventilů společnosti OKBM Afrikantov, Sergeje Babuškina, jsou v konstrukci čerpadla maximálně využita technická řešení, která se osvědčila již v minulosti. Konkrétně v konstrukcích prototypů vzduchotěsných elektrických čerpadel, která prošla zátěžovými testy při dlouhodobém provozu v nejrůznějších pracovních režimech.

Druhá etapa zkoušek, tentokrát již v pracovním prostředí, proběhne ve čtvrtém kvartálu letošního roku na půdě Vědecko-zkušebního střediska raketového a kosmického průmyslu ve městě Pěresvět v Moskevské oblasti. Zadavatelem vývoje a výroby čerpadla je státní společnost CENKI – NIISK. Pokud proběhnou všechny zkoušky dobře, tak společnost OKBM Afrikantov dodá sadu nových vzduchotěsných čerpadel na kosmodrom Bajkonur.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..