Energetická společnost ČEZ uvažuje o nabídce na koupi německých elektráren a dolů, která nabízí k prodeji švédská skupina Vattenfall Group. V rozhovoru s listem The Wall Street Journal to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

index
Generální ředitel ČEZu Daniel Beneš (zdroj: idnes.cz)

 

„Musíme si udržet svou velikost a poněvadž ceny elektřiny klesají, klesají tak i naše tržby,“ prohlásil Beneš v rozhovoru, který americký list zveřejnil na své internetové stránce. „Součástí naší strategie je zjevně růst prostřednictvím akvizic,“ uvedl Beneš.

Švédská státem vlastněná skupina Vattenfall loni v říjnu oznámila, že by chtěla prodat svůj hnědouhelný a elektrárenský majetek v Německu, aby tak Švédsku pomohla snížit jeho uhlíkovou stopu.

Podle Beneše jsou německé elektrárny na uhlí modernizované a účinné. Aby ale měl případný obchod smysl, usiluje ČEZ o širší německé portfolio švédského podniku. „Dáváme najevo, že bychom přemýšleli (také) o vodních elektrárnách,“ uvedl Beneš. Dalším důvodem ke koupi uhelných elektráren je podle něj i to, že ceny emisních povolenek, které zavedla Evropská unie ve snaze omezit emise oxidu uhličitého, v dohledné budoucnosti zřejmě zdražovat nebudou.

Mluvčí švédské Vattenfall Mikael Petrovic Wagmark podle WSJ sdělil, že skupina se rozhodla potenciálně změnit rozsah probíhajícího procesu. Znamená to prý, že zájemci o jeho hnědouhelná aktiva budou mít možnost ucházet se spolu s nimi také o převzetí jeho operací týkající se přečerpávacích vodních elektráren v Durynsku. Samostatně ale prý tyto aktivity na prodej nebudou. Podle výkonného ředitele Vattenfallu Magnuse Halla je cílem prodat německá aktiva do konce roku.

Zájem o hnědouhelná aktiva Vattenfallu v Německu loni vyjádřila německá hnědouhelná firma Mibrag, kterou vlastní tuzemský Energetický a průmyslový holding (EPH).

Tuzemský ČEZ již působí v Rumunsku, Bulharsku a Polsku. Podnik chce koupit dvoutřetinový podíl ve Slovenských elektrárnách, který prodává italská firma Enel. ČEZ již v tomto případě podal předběžnou nabídku. Podle Beneše ale stále zvažuje, zda učiní závaznou nabídku, a to kvůli enormním rizikům spojeným s dvěma nedokončenými bloky v slovenské Jaderné elektrárně Mochovce. Lhůta stanovená Enelem vyprší začátkem dubna.

Čistý zisk ČEZ, který je největší českou energetickou skupinou, podle posledních dostupných zpráv za tři čtvrtletí meziročně klesl o 38 procent na 19,6 miliardy korun. Tržby se meziročně snížily o devět procent na 147 miliard korun. Beneš listu WSJ řekl, že v zisku za loňský rok 2014 „překvapení“ nenastanou. Výsledky za tento rok pak prý budou velmi podobné loňským číslům.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..