Od roku 2012 probíhají na jednom z největších ložisek uranové rudy na světě dodatečné průzkumné práce. Jako další krok plánují geologové obnažit nová místa s vysokým obsahem uranu. Otevření naleziště umožní zabezpečit Priargunské výrobní hornicko-chemické sdružení (PPGChO) rentabilními zásobami uranu na mnoho desetiletí dopředu. Tento spolek firem je největším těžařem uranu v Rusku a jedním z největším na světě.

ppgho
Vstup do komplexu společnosti PPGChO, která sídlí v Krasnokamensku v Zabajkalském kraji Ruské federace. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

 

Rozsah financování projektu dosahuje hodnoty 1 miliardy rublů. Hlavním zhotovitelem je státem vlastněný Ruský ústav minerálních surovin N. M. Fjodorovského. K pracem byly přizvány vůdčí vědecko-výzkumné a výrobní organizace Ruska – Ústav geologie rudných ložisek Ruské akademie věd a společnosti jako Urangeo, Sosnovgeologia, NPC Geoněftěgaz, NTP VIRG-Rudgeofizika, Rusburmaš či Čitageologorazvědka.

V současnosti jsou na projektu Kaldera dokončeny prognostické práce. Na jejich základě byly vymezeny čtyři vhodné lokality o celkové výměře okolo 100 čtverečních kilometrů s potenciálními zásobami přesahujícími 80 000 tun uranu. V letošním roce se plánuje obdržení licencí na geologický výzkum dané oblasti s následným provedením pátracích a průzkumných prací.

Rusové v tomto projektu využívají podle svých slov nejnovějších ruských technologií a unikátních metod předpovědí a průzkumu „skrytého“ či těžce detekovatelného obsahu rud pod povrchem.

První ložisko, Strelcovskoje, ve stejnojmenném rudném poli bylo odkryto v roce 1963 v jihovýchodním Zabajkalí geologickým průzkumným oddílem č. 324 Sosnovské expedice Prvního hlavního geologického průzkumného úřadu ruského Ministerstva geologie. V roce 1968 bylo za účelem vyrubání ložisek Strelcovského rudného pole založeno PPGChO. Jen na Strelcovském rudném poli bylo odkryto a prozkoumáno 20 ložisek uranu, z čehož 15 je napojeno na průmysl. Ze celou dobu existence PPGChO bylo vytěženo 144 000 tun uranu.

Zdroj: Atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..