Memorandum o porozumění, které bylo 17. února 2015 uzavřeno mezi ruskou společností Rosatom a maďarským Ministerstvem lidských zdrojů, přináší rozšíření spolupráce obou zemí při školení personálu a vzdělávání studentů v oblasti jaderné energetiky.

Russia-Hungary Feb 2015 - 460 (Rosatom)
Slavnostní podepsání memoranda Sergejem Kirijenkem, generálním ředitelem Rosatomu, a Zoltánem Balogem, ministrem lidských zdrojů. (Zdroj: World Nuclear News)

 

Za ruskou státní korporaci pro jadernou energii Rosatom podepsal memorandum její generální ředitel, Sergej Kirijenko, a za maďarskou stranu ministr lidských zdrojů, Zoltán Balog. Podle tohoto dokumentu vyjádřily obě strany ochotu posílit vzájemnou spolupráci při vzdělávání, odborné přípravě a vědeckých aktivitách v oblasti jaderné energetiky a souvisejících průmyslových odvětvích. Memorandum bylo podepsáno v rámci pracovní návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Maďarsku.

Memorandum usnadní organizaci programů, týkajících se vzájemné výměny studentů bakalářských, magisterských i doktorandských oborů a akademiků s cílem získání specializace v odvětví jaderné energetiky. Také pomůže zabezpečit kvalifikovaný personál pro toto odvětví.

Základem dokumentu byla Dohoda o spolupráci v oblasti mírového využití jaderné energie, která byla mezi Maďarskem a Ruskou federací uzavřena 14. ledna 2014. Tato dohoda definuje rozvoj školení v míře požadované maďarskou stranou. Na jejím základě jsou obě strany připraveny koordinovat aktivity mezi maďarskými a ruskými firmami, výzkumnými ústavy, univerzitami a dalšími vzdělávacími organizacemi.

Po podpisu memoranda Zoltán Balog uvedl: „Toto memorandum nejen vytváří právní rámec pro posilnění naší dlouhodobé spolupráce v akademické a vědecké sféře, ale také umožňuje pokračování dobrých tradic. Naše země společně vyvíjely jaderné technologie po několik desítek let. Mnoho maďarských jaderných odborníků získalo vzdělání v Rusku a víme, že za spolehlivý provoz všech čtyř bloků jaderné elektrárny Pakš vděčíme také vysoké kvalifikovanosti našeho personálu. Nyní je nevyhnutelné připravit novou generaci odborníků, kteří se budou podílet na projektování, výstavbě a provozu nových bloků.“

Sergej Kirijenko řekl: „Bilaterální spolupráce v oblasti vzdělávání a vědy otevírá široké možnosti. Rosatom svým partnerům nabízí integrovaná řešení, která kromě financování zahrnují také školení personálu. S jadernou elektrárnou Pakš, stejně jako s maďarskými vzdělávacími institucemi, jsme vždy měli velmi blízké vztahy. Toto memorandum nabízí příležitost k rozšíření a prohloubení stávající spolupráce.“

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..