V souvislosti s těžkou finanční situací v zemi bude financování projektu Mezinárodního experimentálního termojaderného reaktoru ITER z ruského rozpočtu v roce 2015 o deset procent nižší. Na setkání v Moskvě o tom 19. února informoval ředitel Projektového centra ITER (ruská agentura ITERu), Anatolij Krasilnikov.

iter-stroika
Staveniště fúzního reaktoru ITER. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

 

Přede dvěma týdny se o finanční stránce jednalo na setkání vedení ruské agentury ITER s vedeními podniků a organizací účastnících se projektu. Na rok 2015 bylo naplánováno financování v hodnotě 3,988 miliard rublů. Podle slov A. Krasilnikova bude po seškrtání uvolněno jen 3,5 miliardy.

„Hledali jsme řešení, jak při snížení financování přece jen splnit všechny práce, které byly na tento rok naplánovány,“ řekl ředitel Projektového centra ITER. Mezi možnými řešeními je i optimalizace finančních nákladů na řadě míst a snížení nákupu materiálu na budoucí období. Na harmonogramu a množství prací v letošním roce se menší příliv peněz neprojeví, ujistil A. Krasilnikov, avšak „může to ovlivnit budoucí práce na projektu“.

V rámci svých závazků Rusko pro ITER připravuje na 25 systémů. „Nejsou to experimenty ani výzkum, jedná se o vybavení, které je nutno dodat podle plánu a včas,“ zakončil Krasilnikov.

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..