Britský list Financial Times tvrdí, že Maďarská dohoda s ruskou státní společností Rosatom o rozšíření jaderné elektrárny Pakš v hodnotě 12 miliard eur (330 milionů korun) čelí rostoucímu ohrožení ze strany regulačních úřadů Evropské komise. Ty mají pravomoc projekt případně zablokovat. Pro maďarského premiéra Viktora Orbána by veto nebo odrazující pokuta z Bruselu znamenala bolestivou ránu v jeho strategii prohlubování politických a hospodářských vztahů s Ruskem, jejímž ústředním bodem je právě rozšíření JE Pakš.

ctk-madarsko-jaderna-elektrarna-paks_denik-605
Reaktorový sál JE Pakš (zdroj: deník.cz)

 

Kritici dohody tvrdí, že kontrakt prohlubuje energetickou závislost Maďarska na Rusku a navíc obsahuje finanční rizika. Z Ruska již nyní pochází 80 % importované maďarské ropy a 60 % plynu.

Diplomaté Evropské unie poukázali na to, že rozhodnutí premiéra Orbána neuspořádat na rozšíření elektrárny výběrové řízení zvýšilo obavy, že jeho náklonost k Moskvě by mohla vést Maďarsko k pokušení oponovat sankcím proti Rusku.

Loni v prosinci uzavřela Budapešť s ruskou společností Rosatom dohodu na návrh, výstavbu a údržbu dvou jaderných bloků o výkonu 1200 MWe v jediné maďarské jaderné elektrárně nedaleko města Pakš, ležící 110 kilometrů jižně od Budapešti. Dle dohody má výstavbu z 80 % financovat Rusko. Utajování některých detailů této dohody z důvodů národní bezpečnosti vyvolalo vlnu podezření u Orbánových kritiků i v Bruselu.

Dle Financial Times dohodu zkoumají dvě agentury: Euroatom, který schvaluje dodávky jaderného paliva a Evropská komise pro hospodářskou soutěž, která se zaměřila na státní dotace a kontrakty uzavřené s Rosatomem bez veřejného tendru.

Antimonopolní vyšetřování možného porušení pravidel EU je teprve v raném stádiu, což Maďarsku dává šanci dohodnout se s Bruselem ještě před spuštěním oficiálního vyšetřování v plném rozsahu, poukázal deník.

Maďarští zelení (LMP), jenž utajování dohody napadli u budapešťského soudu, upozorňují, že rozšíření JE Pakš by mohlo být velmi nákladnou chybou. „Rádi bychom naši zemi osvobodili od energetické závislosti na Rusku, zatímco se zdá, že Orbán je na ni vážně závislý,“ upozornila spolupředsedkyně LMP Bernadett Szélová.

Jako signál, že se Budapešť připravila na střet s Bruselem, premiér Orbán minulý týden prohlásil, že energetická politika je suverénní věcí každé členské země: „Budeme mít velký problém (…) čekám eskalaci konfliktu.“

Mluvčí maďarské vlády tvrdí, že Evropská komise se pokouší vměšovat do energetické politiky členských států, přičemž snaha Bruselu o vybudování jednotného vnitřního energetického trhu ohrožuje svrchovanost jednotlivých členských států.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..