Podílet se na dostavbě Temelína a Dukovan projevila zájem i jihokorejská strojírenská společnost Doosan Industries, která v roce 2009 koupila plzeňskou Škodu Power. Na dnešní návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky v továrně Doosan Industries v jihokorejském městě Pusan se tak vyjádřili její představitelé. Vládní rozhodnutí o možném vypsaní nového tendru na dostavbu JETE a JEDU by mělo padnout do poloviny tohoto roku, oznámil Sobotka.

doosan-heavy-industries_200x200
Logo Doosan Industries (zdroj: Forbes.com)

 

V minulem roce jihokorejská vláda oznámila, že jihokorejská společnost KEPCO se zúčastní dalšího případného tendru na dostavbu českých jaderných elektráren. Předchozí tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín byl zrušen. Strojírenská firma Doosan Industries by se ráda podílela na dostavbě jako subdodavatel, Škoda Power, kterou v současnosti vlastní, je pátým největším výrobcem turbín na světě.

„Chceme přijmout politické rozhodnutí (ohledně tendru), v návaznosti i na energetickou koncepci státu, v první polovině letošního roku,“ oznámil na dnešní tiskové konferenci českým novinářům premiér Sobotka.

„A pak už bude na společnosti ČEZ, aby začala připravovat příslušné výběrové řízení. Výsledkem této cesty je mimo jiné poznatek, že korejské společnosti tentokrát mají silný zájem zúčastnit se případného výběrového řízení,“ dodal Sobotka, který si dnes krom závodu Doosan Industries prohlédl i Hyundai a továrnu na výrobu pneumatik Nexen Tire.

Nového tendru na dostavbu JE Temelín by se podle očekávání měly opět účastnit ruský Rosatom, americký Westinghouse, francouzská Areva a nově také čínské společnosti.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..