Česká republika pomůže Jordánsku s výstavbou jeho první jaderné elektrárny. Předpokládá to memorandum podepsané za návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Jordánsku. Memorandum o spolupráci v jaderné oblasti podepsali i zástupci ministerstva průmyslu a obchodu.

ATT00037
Znak ÚJV Řež (zdroj: generacey.cz)

 

Dokument podepsaly jordánská komise pro atomovou energii a společnost ÚJV Řež. Její zástupce Jozef Mišák v tiskovém prohlášení uvedl, že dokument se zaměřuje na spolupráci při návrhu a následné výstavbě i provozu jaderných elektráren a výzkumných reaktorů.

Dokument počítá i s licenčním posuzováním bezpečnosti a provozu jaderných zařízení a také s nakládáním s radioaktivním odpadem. Dohoda dále předpokládá výměnu vědeckých a technických informací, s čímž souvisí oblasti lidských zdrojů a výchova odborníků. Spolupráce bude v souladu se zásadami, jimiž se řídí jaderná politika ČR a Jordánska.

Za Českou republiku dohodu podepsal Mišák, který je v ÚJV Řež manažerem pro strategický rozvoj, a místopředseda jordánské komise pro atomovou energii Kamál Aradž.

ÚJV Řež se o spolupráci s Jordánskem zajímá dlouhodobě. Jordánská delegace Českou republiku navštívila loni a seznámila se s možnostmi, které může Česká republika v oblasti jaderné energetiky nabídnout. V ÚJV Řež je nyní na stáži několik jordánských odborníků.

Memorandum o spolupráci v jaderné oblasti podepsali v Jordánsku i představitelé ministerstva průmyslu a obchodu. Podle zástupců Pražského hradu by tato dohoda měla být předzvěstí podrobnější smlouvy týkající se této oblasti.

Jordánsko plánuje postavit svou první jadernou elektrárnu kvůli své energetické závislosti na dovozu surovin. V současné době není jasné, kdo zakázku získá. České firmy doufají, že by se mohly stát dodavateli vítěze tendru. Do Jordánska proto například přiletěli kromě ÚJV Řež i zástupci společnosti Škoda Praha.

Výstavba první jordánské jaderné elektrárny je plánována mezi elety  2016 až 2025, přičemž první blok by měl být uveden do provozu v roce 2021. Oba bloky plánované v lokalitě Al Amra budou mít reaktory typu VVER-1000. Elektrárna bude používat unikátní chladicí systém, který zajistí adekvátní chlazení bloků i ve velmi suché zemi, kterou Jordánsko bezesporu je.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..