Čína sloučí dvě velké firmy z oblasti jaderné energie, a to společnost China Power Investment a State Nuclear Power Technology (SNPTC). Peking chce konsolidací expandujícího sektoru jaderné energie podpořit vývoz domácích jaderných reaktorů. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Fangjiashan_ceremony_2
Čínský reaktor CPR-1000 ve výstavbě (zdroj: world nuclear news)

 

Producent elektřiny China Power nyní kontroluje zhruba desetinu čínského trhu s jadernou energií. SNPTC byla vytvořena v roce 2007 a dostala na starosti jadernou technologii převzatou od americké společnosti Westinghouse Electric. Fúzí obou firem vznikne podnik s majetkem více než 600 miliard jüanů (2,3 bilionu Kč).

Čínská vláda v lednu slíbila, že pomůže čínským firmám při expanzi v zahraničí, zvláště v případě firem z železničního sektoru a z odvětví jaderné energie. Rozhněvala tak některé obchodní partnery, kteří se obávají, že je to signál další vlny dotací čínského vývozu.

Čína v současné době poskytuje primárně finanční a stavební služby pro projekty jaderných elektráren v zahraničí. Někteří analytici však očekávají, že po roce 2020 začne vyvážet reaktory a do roku 2030 již bude významným exportérem. Do té doby se jí má podařit plně zpracovat zahraniční technologii a rozvinout svůj domácí jaderný průmysl.

Globálnímu trhu jaderných technologií dominují francouzská Areva, ruský Rosatom a japonská Toshiba, která kontroluje firmu Westinghouse.

Čína má v současnosti v provozu 22 jaderných reaktorů a dalších 26 jich je ve výstavbě. Je tak největším trhem jaderné energie. Cílem Číny je zvýšit do roku 2020 instalovanou kapacitu jaderných elektráren na 58 gigawattů (GW) ze současných 18 GW. Náklady na tento program se odhadují na 100 miliard dolarů (2,4 bilionu Kč).

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..