Čína a Argentina se dohodly na spolupráci při výstavbě reaktoru čínské konstrukce Hualong One v této jihoamerické zemi.

Hualong_One_impression_(CNNC)_460x277
Představa o podobě standardního bloku s reaktorem Hualong One. (Zdroj: World Nuclear News)

 

Během setkání argentinské prezidentky Christiny Kirchner a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga (pinyin: Xi Jinping), které se konalo 4. února v Pekingu, byla podepsána dohoda o spolupráci při výstavbě nové jaderné elektrárny s lehkovodním reaktorem, při dodávkách obohaceného uranu do Argentiny a při zavádění technologií reaktoru ACP1000 na jihoamerický trh. Dohoda byla podepsána argentinským ministrem pro federální plánování, Juliem De Vido, prezidentem čínského úřadu National Energy Administration a viceprezidentem společnosti China National Nuclear Company (CNNC), Nurem Bekri.

Dohoda stanovuje společnost Nucleoeléctrica Argentina SA (NASA) jako projektanta projektu. Dále žádá ostatní strany, aby se snažily o maximální lokalizaci zakázek při stavbě nového bloku, především v oblasti materiálu a služeb. Toho bude dosaženo prostřednictvím transferu technologií do argentinských společností, včetně výroby různých komponentů a paliva. Dohoda také zajišťuje dodávky obohaceného uranu a palivových kazet po celou dobu provozu nové elektrárny.

Účastníci také berou v úvahu kroky, které v souladu s dohodou stanoví společné strategické partnerství za účelem rozvoje a budování jaderných reaktorů v Latinské Americe.

Dle dohody má nyní CNNC tři měsíce na to, aby dodala společnosti Nucleoeléctrica Argentina SA návrh pokrývající technické i obchodní aspekty, ceny a financování. Poté bude mít Nucleoeléctrica Argentina SA tři měsíce, během kterých bude muset na návrh CNNC odpovědět. Návrh včetně reakce pak musí být schválený příslušnými orgány, tedy argentinským ministerstvem pro federální plánování a čínským úřadem National Energy Administration.

Cílem této dohody je podepsání rámcové smlouvy o projektu mezi CNNC a NASA do konce roku 2015 a podepsání obchodní smlouvy společně s dohodou o financování do konce roku 2016.

Dohoda představuje první potenciální zámořskou objednávku reaktoru Hualong One. V listopadu 2014 CNNC oznámila, že pátý a šestý blok jaderné elektrárny Fu-čching (pinyin: Fuqing) v provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) budou prvními s reaktorem typu Hualong One.

V červenci 2014 podepsaly Čína a Argentina novou dohodu o výstavbě třetího bloku argentinské jaderné elektrárny Atucha s těžkovodním tlakovodním reaktorem CANDU-6. Prostřednictvím dohody CNNC dodá společnosti NASA materiál a služby v rámci dlouhodobého financování. Tato dohoda byla ratifikována 3. února.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..