Hlavním tématem návštěvy náměstka ministra průmyslu a obchodu Pavla Šolce v ÚJV Řež byly pokrok ve výzkumu reaktorů IV. generace s posílenými bezpečnostními charakteristikami a modernizace systému a řízení výzkumného jaderného reaktoru LVR-15.

Cílem návštěvy náměstka ministra průmyslu a obchodu, na niž byl pozván Karlem Křížkem, předsedou představenstva ÚJV Řež, a. s., a Martinem Ruščákem, ředitelem Centra výzkumu Řež, s. r. o., (CVŘ) byl pokrok ve dvou důležitých oblastech, kterými se tyto organizace zabývají. V první řadě jde o výzkumný program zaměřený na technologii reaktorů chlazených roztavenými fluoridovými solemi (FHR, z angl. Fluoride salt cooled High temperature Reactor). „Jde o jeden z možných směrů vývoje vysokoteplotních reaktorových systémů zahrnovaných mezi pokročilé reaktory IV. generace. Nový typ reaktorů bude bezpečnější a bude dosahovat účinnosti produkce elektrické energie až 50 %,“ zdůraznil Karel Křížek. Americké Ministerstvo energetiky (DoE – Department of Energy) poskytlo ÚJV Řež a CVŘ 75 kg fluoridové soli 7LiF-BeF2 prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu. V druhé polovině prosince byly v laboratoři Fluorové chemie CVŘ zahájeny vlastní výzkumné práce s touto solí.
Náměstek Pavel Šolc byl během návštěvy informován o pokrocích v experimentech prováděných v rámci dohody o spolupráci v civilním výzkumu a vývoji v oblasti jaderné energetiky, kterou 26. března uzavřelo americké Ministerstvo energetiky s českým Ministerstvem průmyslu a obchodu. „Výběr výzkumných reaktorů v Řeži pro spolupráci s USA nebyl náhodný, zdejší odborníci mají v tomto směru již zkušenosti i mezinárodní renomé. Současně disponujeme jako jedni z mála v Evropě, reaktorem schopným vytvořit požadované podmínky pro testování fluoridových solí“, upřesnil Martin Ruščák.
První přípravné kroky tohoto projektu již byly učiněny. Sůl FLIBE (směs 7LiF-BEF2) byla v kontejneru, v němž byla dodána z Oak Ridge National Laboratory, zahřáta na provozní teplotu 600 °C. Nejprve proběhlo postupné roztavení soli FLIBE (bod tání je cca 454 °C) a poté odlití části taveniny do speciálně vyrobené ampule pro vložení do aktivní zóny reaktoru LR-0. Později bude provedeno neutronové měření. Vzorky taveniny byly odebrány také k analýzám této soli.
V další fázi návštěvy byl náměstek Pavel Šolc seznámen s modernizovaným systémem ochrany a řízení výzkumného reaktoru LVR-15. Modernizace byla provedena v druhé polovině roku 2014 a zahájení zkušebního provozu se odehrálo na konci ledna 2015. Nový systém je na rozdíl od původního založen na digitální technologii. Tato úprava zajistí komfortnější ovládání a bezpečný chod reaktoru až za horizont roku 2020.



Zdroj: Tisková zpráva