Ministr energetiky a přírodních zdrojů Arménie, Jervand Zacharian, se devátého února setkal s představiteli Mezinárodního měnového fondu. Informuje o tom tisková agentura ministerstva.

armyan-aes_0
Jediná arménská jaderná elektrárna Metsamor s dvěma bloky s reaktory VVER-440, z nichž do dnešních dnů zůstal v provozu jen jeden. Blok číslo 1 byl odstaven po zemětřesení z roku 1988, které v této zemi usmrtilo přes 25 tisíc lidí. Špatná energetická situace si vyžádala obnovení provozu alespoň jednoho bloku, jehož provoz se již blíží ke konci a kvůli technickému stavu pravděpodobně nebude prodloužen. Pokud se podaří zajistit financování, vznikne v jejich sousedství nový blok s reaktorem VVER-1000. (Zdroj: Atomic-energy.ru)

 

Během setkání ministr představil energetickou strategii Arménie, konkrétně program a harmonogram opatření na období 2014-2020, která mají zajistit rozvinutí koncepce energetické bezpečnosti. Také sdělil, že Arménie dokončuje proces vstupu do Evropského fondu energetické efektivnosti a ochrany životního prostředí Východní Evropy. To má zemi umožnit uskutečnit důležité programy v oblasti energetické účinnosti.

Jervand Zacharian též informoval účastníky setkání o tom, že pátého února byla v Moskvě podepsána smlouva o poskytnutí úvěru arménské vládě, který má pokrýt náklady spojené s prodloužení životnosti arménské jaderné elektrárny. Po podepsání uvolní ruská strana zvýhodněné prostředky v rozsahu 270 milionů dolarů a grant ve výši 30 mil. dolarů.

Ministr také řekl, že pro energetickou soustavu Arménie má důležitý význam výstavba nového jaderného bloku. Dle zdroje by se měly stavební práce rozeběhnout v roce 2018 tak, aby byl nový blok uveden do provozu v roce 2027.

Zdroj: atomic-energy.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..