Argentina a Čína ratifikovaly dohodu o společné práci na projektu výstavby čtvrtého reaktoru v Argentině podepsanou v loňském roce.

De Vido and Bekri - Feb 2015 - 460
Slavnostní podpis ratifikační dohody argentinským federálním ministrem, Julio De Vido, a viceprezidentem společnosti CNNC, Nur Bekri. (Zdroj: World Nuclear News)

 

Poslední dokument byl podepsán 3. února argentinským federálním ministrem pro plánování, Juliem De Vido, prezidentem čínského energetického úřadu National Energy Administration a viceprezidentem společnosti China National Nuclear Company (CNNC), Nurem Bekri.

Dohoda byla podepsána během druhého zasedání argentinsko-čínského Strategic Dialogue for Economic Cooperation and Coordination, jehož se zúčastnili i předseda CNNC Sü-Šao-š‘ (pinyin: Xu-Shaoshi) a ministři zahraničních vztahů a zemědělství, Héctor Timerman a Carlos Casamiquela.

V prohlášení argentinského federálního ministerstva pro plánování bylo oznámeno, že vlády obou zemí svěřují společnostem Nucleoeléctrica Argentina, CNNC a federálnímu ministerstvu pro plánování práci na obchodních smlouvách a zprostředkování půjček poskytovaných čínskými finančními institucemi.

Nucleoeléctrica Argentina, jež je držitelem práv k technologii CANDU, bude projektantem, architektem-inženýrem, stavitelem a provozovatelem nového reaktoru. CNNC zprostředkuje potřebné vybavení, součásti, materiál a služby, které budou argentinské společnosti potřebovat k výrobě komponentů pro výstavbu.

CNNC provozuje v současné době dva bloky s reaktory CANDU 6 v jaderné elektrárně Čchin-šan (pinyin: Qinshan) v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang).

Plánovaný reaktor CANDU bude mít instalovaný výkon 800MWe a bude vystavěn v jaderné elektrárně Atucha, která leží poblíž obce v Lima v provincii Buenos Aires.

Předpokládá se, že výstavba bude trvat 8 let.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..