Areva, francouzský dodavatel jaderných technologií, upozornila, že za rok 2014 očekává ztrátu 4,9 miliardy eur (134,6 miliardy Kč). Příčinou těchto ztrát jsou především odpisy spojené se zpožděním výstavby třetího bloku finské jaderné elektrárny Olkiluoto. Za posledních sedm měsíců Areva vydala již pět takových varování před výší hospodaření, upozornila agentura Reuters.

images
Logo Arevy (zdroj: wikipedia.org)

 

Areva nyní chystá novou strategii na obnovení ziskovosti a snížení dluhů. Tuto strategii má představit již příští týden spolu s detailnímu výsledky hospodaření.

V lednu dostala státem kontrolovaná Areva nové vedení. Představitelé Arevy Generální ředitel Philippe Knoche a předseda správní rady Philippe Varin nyní předloží, jak hodlají vyřešit roky špatného řízení projektů, zpomalení jaderného odvětví od jaderného neštěstí ve Fukušimě v roce 2011 a jaké mají plány pro boj se silnou konkurencí z Ruska, Japonska a Jižní Koreje.

Mezi hlavní úkoly generálního ředitele Knocha a předsedy správní rady Varina patří snížení dluhů Arevy, které dle Reuters dosahují 5,77 miliardy eur. Splatnost dluhopisů za 975 miliónů eur skončí v roce 2016, další dluh musí Areva splatit v roce 2017. Nové vedení tak má na snížení nákladů a prodej majetku maximálně 18 měsíců, jinak bude muset žádat stát o kapitálovou injekci.

„Nová ztráta je vyšší než tržní hodnota Arevy. To donutí firmu brzy oznámit navýšení kapitálu,“ dodal analytik Mirabaud Securities John Plassard.

Kvůli hodnocení firmy v neinvestiční kategorii je však navýšení kapitálu pro Arevu nyní téměř nemožné. Akcie společnosti za poslední rok klesly o 55 procent, navíc nemá na prodej žádný větší majetek, o kterém by se dalo říct, že je nedůležitý.

Ani snaha o expanzi na trh obnovitelných zdrojů energie se Arevě nevyplatila, neboť jsou její aktivity v této oblasti rovněž převážně ztrátové.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..