Redaktoři amerických časopisů Power Engineering a Renewable Energy World každoročně vybírají nejlepší energetické projekty. Projektem roku 2014 v jaderné energetice byl vyhlášen první blok jaderné elektrárny Búšehr a druhé místo zaujal první blok jaderné elektrárny Kudankulam. Oba bloky postavila společnost Atomstrojexport, patřící do ruské státní korporace pro atomovou energii Rosatom.

V tomto roce byly projekty hodnoceny podle šetrnosti k životnímu prostředí, účinnosti výroby energie a použití nejnovějších technologií. Redaktoři vybírali výjimečné energetické projekty v kategoriích uhelné elektrárny, plynové elektrárny, jaderné elektrárny a obnovitelné zdroje energie. Na prvních místech se objevily například sluneční tepelné elektrárny, které pomocí zrcadel ohřívají vodu v centrální nádrži nebo uhelné a plynové elektrárny se systémy na zachytávání a podzemní ukládání oxidu uhličitého tak, aby nebyl vypuštěn do atmosféry.

Do hodnocení byly zahrnuty elektrárny spuštěné mezi srpnem 2013 a červencem 2014. Porota přihlížela především k instalovanému výkonu, použitým technologiím, významu projektu pro energetický průmysl a dopad na okolní obyvatelstvo.

JE Búšehr

V jaderné energetice se umístila na prvním místě jaderná elektrárna Búšehr, kde je od září 2013 provozována speciální verze reaktoru VVER-1000. Na základě rusko-íránské dohody ze srpna 1992 bylo při výstavbě v maximální možné míře využito stávající zařízení, které v Búšehru zůstalo po německých společnostech. Místo původního reaktoru byl použit VVER-1000 V-446, což je upravený standardní reaktor pro provoz v seismicky aktivních oblastech.

Bushehr_1_resized
První blok první íránské jaderné elektrárny. (Zdroj: Rosatom)

 

Veškeré stavební práce i provoz JE probíhají pod dohledem Mezinárodní agentury pro atomovou energii a jaderná elektrárna odpovídá mezinárodním bezpečnostním standardům.

Provoz bloku Búšehr-1 ušetří Íránu ročně 11 milionů barelů ropy nebo ekvivalentně 1,8 milionů kubických metrů zemního plynu, které mohou být exportovány. V roce 2013 uvedl íránský ministr energetiky, že jeho země ročně získá 2 miliardy dolarů za prodej fosilních paliv, která by jinak spálila pro výrobu energie.

Za pomoci ruské společnosti Atomstrojexport, která byla generálním dodavatelem při dostavbě bloku Búšehr-1, mají v této lokalitě vzniknout další dva jaderné bloky s reaktory VVER-1000. Tentokrát již ale nebude využito původní zařízení, ale zcela nové reaktory vyrostou vedle prvního bloku, který je v provozu, a druhého bloku, jehož stavba byla zakonzervována.

 

JE Kudankulam

Druhé místo v jaderné energetice dosáhl první blok indické jaderné elektrárny Kudankulam, jehož výstavbu zahájila ruská společnost Atomstrojexport v březnu 2002. Zákazníkem byla indická společnost Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL), která dva bloky postavené podle projektu AES-92 provozuje v souladu s bezpečnostními doporučeními Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Kudankulam_1_resized
První blok jaderné elektrárny Kudankulam. (Zdroj: Rosatom)

 

Generálním dodavatelem projektu byla rovněž společnost Atomstrojexport, turbíny vyrobil Leningradskij metalličeskij zavod a palivo bude po celou dobu provozu elektrárny dodávat ruská společnost TVEL.

Zavážka paliva byla dokončena v září 2012 a první blok byl přifázován k síti v říjnu 2013. Do komerčního provozu první blok vstoupil v srpnu 2014.

Každý z bloků přispěje k výrobě elektřiny v Indii 917 MWe.

K jaderné elektrárně Kudankulam je přidružena malá odsolovací stanice, která za hodinu odsolí 426 metrů kubických mořské vody.

 

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..