V Jaderné elektrárně Temelín skončila dnes krátce po půlnoci odstávka prvního bloku. Energetici během ní upravovali systém měření teplot turbíny. Blok byl od přenosové soustavy odpojen 26. prosince. „Výrobu elektřiny jsme na prvním bloku obnovili 32 minut po půlnoci,“ řekl ČTK mluvčí Václav Brom. Oba temelínské bloky už pracují v plném výkonu.

index
Jaderná elektrárna Temelín (zdroj: idnes.cz)

 

Úpravu nebylo možné provést za provozu. Pro odstavení turbogenerátoru byl po dohodě s energetickým dispečinkem určen termín vánočních svátků a konce roku, kdy se bývá nižší spotřeba proudu. Energetici potřebovali vyladit systém měření teplot ložisek turbíny, který je tvořen 16 teploměry.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. Svou produkcí pokrývá pětinu české spotřeby, stejně jako starší ze dvou českých jaderných elektráren – Dukovany. Za rok 2013 dodal Temelín do sítě 15,065 miliardy kWh elektřiny. Loni podle prvních informací zůstala výroba těsně pod hranicí 15 miliard kWh. I to by podle Broma byla třetí nejvyšší roční produkce proudu Temelína. Úplné údaje za loňský rok zveřejní elektrárna v pátek.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..