V japonské jaderné elektrárně Fukušima, kterou v roce 2011 poškodilo zemětřesení a cunami, zahynul předevčírem jeden z dělníků. Informovala o tom agentura AP. Muž, který se podílel na stabilizaci elektrárny, spadl do nádrže na kontaminovanou vodu.

KOT39d14b__aa_jap_1
Jaderná elektrárna Fukušima Dajiči před nehodou (zdroj: zpravy.idnes.cz)

 

Při zemětřesení a cunami v březnu 2011 selhalo v atomové elektrárně Fukušima chlazení, což způsobilo, že se roztavila jádra tří reaktorů a do okolí unikla radioaktivita. Od té doby se zařízení potýká s problémy, především s úniky radioaktivní vody. Ta se po použití k ochlazení reaktorů skladuje v nádržích.

Společnost TEPCO, která je provozovatelem elektrárny, sdělila, že pětapadesátiletý dělník podlehl předevčírem brzy ráno četným zraněním, když propadl otvorem na vrcholu deset metrů vysoké nádrže. Byl jedním ze tří zaměstnanců, kteří prováděli kontrolu nádrže. Příčina neštěstí se vyšetřuje.

Na zabezpečení jaderné elektrárny pracuje téměř 7000 dělníků. Mezi dubnem a listopadem loňského roku bylo při práci v elektrárně zraněno 40 lidí, zatímco o rok dříve pouze 12. To podle agentury AP vyvolává rostoucí obavy ohledně nedostatečných bezpečnostních opatření.

Únik radioaktivity po zemětřesení si vynutil evakuaci téměř 100.000 lidí z okolí elektrárny, kteří se do svých domovů zatím nemohli vrátit. Neštěstí bylo největší nukleární katastrofou od havárie ukrajinské jaderné elektrárny v Černobylu v roce 1986.

Zdroj ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..