Společnost ZAT, a. s., uspořádala setkání se svými zákazníky, na němž prezentovala novinky za minulý rok a plány na nové verze řídicích systémů. Vedoucí představitelé této firmy seznámili zákazníky a novináře s jednotlivými obory, jimiž se zabývá od jaderné energetiky, přes klasickou energetiku až po lékařství.

photo-pg-326-800-
Karel Stočes představuje automatizaci pro jadernou energetiku. (Zdroj: ZAT)

 

Tato společnost je tradičním českým výrobcem řídicích systémů pro jadernou i klasickou energetiku a pro další průmyslová odvětví vyžadující velmi vysokou spolehlivost, jako je železniční doprava a povrchová těžba. Současná generace řídicích systémů této společnosti je známa pod názvem SandRA (Safe and Reliable Automation) a nachází uplatnění na jaderných elektrárnách v Česku i ve světě.

O automatizaci pro jadernou energetiku mluvil Karel Stočes, vedoucí této oblasti ve společnosti ZAT. Objasnil účastníkům Zákaznického dne, že v tomto oboru energetiky (podobně jako i v ostatních) pokrývá společnost ZAT dodávkami celý životní cyklus elektráren – od výstavby nových bloků přes obnovu řídicích systémů během modernizací elektrárny až po vyřazování bloků z provozu. Zmínil také nedávnou obnovu řídicích systémů výzkumného reaktoru LVR-15, který je provozován v ÚJV Řež, a. s., čímž přidala do svého portfolia malé jaderné reaktory. Hlavním zaměřením této společnosti jsou domácí typy reaktorů, tj. VVER-440 a VVER-1000, ale diagnostické systémy dodává i pro tlakovodní bloky provozované společností Areva.

Mezi jmenovanými zakázkami byla další fáze obnovy systémů řízení a kontroly na Jaderné elektrárně Dukovany a z jaderné oblasti jsou významné i dodávky řídicích systémů na Jadenrou elektrárnu Temelín. K zajímavým zakázkám z minula patří seismický vypínač pro zavážecí stroj třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce, které jsou nyní dostavovány. Systémy společnosti ZAT řídí reaktor nebo pomocné provozy celkem 25 jaderných bloků.

Stejně jako v jaderné energetické, tak i v klasické dodává společnost ZAT komplexní řídicí systémy i systémy pro konkrétní aplikaci. Mezi zákazníky, které jmenoval František Kural, vedoucí odboru Automatizace pro klasickou energetiku, patří tepelná elektrárna Opatovice, teplárna Strakonice, egyptská tepelná elektrárna Talkha, islandská vodní elektrárna Sultartangi, kubánská tepelná elektrárna Felton. Řídicí systémy společnosti ZAT jsou na 250 klasických elektrárnách ve více než 50 zemích světa.

K dalším oborům, kterými se společnost ZAT zabývá, patří dispečerská řídicí střediska pro železniční dopravu, řízení pásových dopravníků a rýpadel v povrchových dolech, řízení plynových regulačních a předávacích stanic, řízení bioplynových stanic, čistíren odpadních vod, solárních elektráren a výrobních linek. Václav Janoch, vedoucí odboru Automatizace technologických procesů, k tomu uvedl: „V této oblasti integrujeme řešení různých dodavatelů do jednoho řídicího a monitorovacího centra.“

Poslední představený odbor se zabývá lékařskými přístroji a MDM terapií a účastníky s ním seznámila Alena Svátová. Společnost ZAT se již 15 let věnuje MDM terapii, kterou se snaží zavést do české lékařské praxe. Jedním z onemocnění, jehož příznaky tato terapie výrazně zmírňuje, je neuropatie, což je nedokrvování koncových částí těla spojené s cukrovkou druhého typu. Dále pomáhá léčit chronické rány a zmírňovat chronickou bolest. Za pět let ambulantní praxe bylo zřízeno v České republice deset MDM center, která ošetřila přes 1600 pacientů s úspěšností 75 až 80 procent a prozatím se neobjevily žádné bezpečnostní účinky.

photo-pg-330-800-
Jeden z workshopů, které umožnili užší diskuzi mezi představiteli společnosti ZAT a jejími zákazníky. (Zdroj: ZAT)

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..