V Jaderné elektrárně Dukovany včera začal znovu dodávat proud do sítě blok číslo čtyři. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Blok byl odstaven 28. listopadu, aby v jeho reaktoru mohli energetici vyměnit pětinu jaderného paliva a zkontrolovat zařízení. Proti plánu se poslední letošní dukovanská odstávka skoro o den protáhla. Zpoždění způsobily opravy poruchy u bloku číslo tři prováděné v minulém týdnu.

dukovany1
Reaktorový sál jaderné elektrárny Dukovany (zdroj: cez.cz)

 

První turbína byla ve čtvrtém bloku připojena včera v 15:00. Na plný výkon se tento blok dostane během dneška.

Dukovany pokrývají pětinu tuzemské spotřeby elektřiny. Mají čtyři výrobní bloky. V listopadu se už bloky číslo tři a čtyři zastavily neplánovaně kvůli poruše potrubí. Mimo provoz byly oba bloky zhruba dva týdny. Blok číslo tři musel být v minulém týdnu znovu neplánovaně odstaven, aby mohla být opravena netěsnost jedné z kanalizačních větví. Odstávka trvala od středy do neděle.

Čtvrtý dukovanský blok byl odstaven podle plánu koncem listopadu kvůli výměně části paliva, prováděny byly také revize zařízení a jejich modernizace. Obměna se týkala hlavně systému kontroly a řízení druhé divize reaktorového bloku. Pracovníci nahradili novým vybavením 46 panelů s elektronikou.

Tento systém podle mluvčího představuje pomyslný mozek a nervová vlákna elektrárny. Zajišťuje a vyhodnocuje informace pro obsluhy blokové dozorny a zpětně vysílá povely pro jednotlivá zařízení, přiblížil. Systémy řízení jsou na všech čtyřech dukovanských blocích postupně obnovovány od roku 2005, tyto práce budou dokončeny v roce 2016. Celkové náklady se přiblíží k 15 miliardám korun.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..