V neděli 28. prosince 2014 se udála jedna z nejdůležitějších událostí v ruské jaderné energetice za poslední roky. V 00:24 hodin byl třetí blok Rostovské JE připojen k ruské energetické síti a začal do ní dodávat první kilowatthodiny elektrické energie. Oznámil to představitel koncernu Rosenergoatom.

rostov_npp_rosatom
Rostovská jaderná elektrárna se čtyřmi bloky typu VVER-1000. (Zdroj: Rosatom)

 

Reaktor třetího bloku pracuje přibližně na třetinu svého nominálního tepelného výkonu. Tato úroveň dostačuje pro výrobu páry, dodávané do turbíny energetického bloku.

Další etapou bude dosažení 50% výkonu. Do průmyslového provozu bude třetí blok uveden v létě 2015 po dosažení nominálního výkonu (100%) a provedení předávacích testů.

Třetí blok Rostovské JE byl spuštěn v listopadu letošního roku s předstihem několika měsíců. Předčasné dokončení výstavby bylo umožněno díky využití informační technologie Multi-D. Jaderné elektrárny s využitím této technologie, která umožňuje řídit a spravovat životní cyklus složitých inženýrských objektů, buduje ve světovém měřítku pouze Rosatom.

Rostovská JE je provozována společností Rosenergoatomm, jenž je součástí státní korporace pro atomovou energii Rosatom. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších energetických objektů na jihu Ruska. Zároveň jde o nejjižnější jadernou elektrárnu v Rusku. Nachází se na břehu Cimljanské přehrady a je vzdálená 13,5 kilometru od města Volgodonsk. Elektrárna zajišťuje 40 % výroby elektrické energie v rostovské oblasti. Z Rostovské JE je elektřina dodávána také do Volgogradské oblasti, do Krasnodarského a Stavropolského kraje. Třetí blok Rostovské JE byl projektován a vystavěn skupinou inženýringových společností NIAEP-Atomstrojexport za použití technologie Multi-D.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..