Díky zlepšení efektivity výstavby dvou nových bloků jaderné elektrárny Mochovce pravděpodobně proběhne montáž vnitřních zařízení tlakové nádoby třetího bloku již v tomto roce. Uvedl to 20. ledna předseda představenstva této společnosti, Luca D’Agnese.

Pavlis at Mochovce - Jan 2015 - 460
Ministr Pavlis během inspekce na stavbě třetího bloku JE Mochovce. (Zdroj: World Nuclear News)

 

„Třetí blok by mohl být uveden do komerčního provozu v listopadu 2016 a čtvrtý blok zhruba o rok později,“ řekl D’Agnese podle prohlášení společnosti Slovenské elektrárne vydaného při příležitosti návštěvy JE Mochovce slovenským ministrem hospodářství Pavolem Pavlisem.

Podle agentury Bloomberg News, uvedl během své návštěvy ministr Pavlis, že společnost ENEL obdržela čtyři nabídky na odkoupení většinového podílu ve společnosti Slovenské elektrárne. Nezávazné nabídky podal například český ČEZ a maďarská skupina společností Slovnaft a MVM.

Italská společnost ENEL zahájila v červenci minulého roku prodej svých podílů v rumunských a slovenských energetických společnostech včetně většinového podílu ve společnosti Slovenské elektrárne. Jde o součást programu započatého v roce 2013 na získání 6 miliard euro, které budou použity na snížení zadlužení skupiny ENEL.

Ministr Pavlis uvedl, že ENEL do konce dubna zhodnotí všechny nabídky, které obdržel.

Ke zpoždění v projektu dostavby JE Mochovce uvedl následující: „Odprodej podílu ENELu je úzce spjat s dokončením Mochovců.“ Dokončení této jaderné elektrárny je podle něj prioritou pro slovenskou vládu.

V roce 2006 zaplatil ENEL za 66% podíl ve společnosti Slovenské elektrárne  840 milionů euro a součástí smlouvy byla dohoda o dokončení dvou rozestavěných bloků JE Mochovce.

Výstavba prvních dvou bloků jaderné elektrárny Mochovce byla zahájena v roce 1983 a vznikly zde dva bloky s reaktorem VVER-440 typu V213, což je shodný typ s dukovanskými bloky. Ke spuštění bloků avšak došlo až v letech 1998 a 2000 kvůli tříletému pozastavení výstavby. V roce 1993 byla taktéž pozastavena výstavba dvou dalších bloků, která začala v roce 1987. Pokračování stavebních prací se dočkaly až v roce 2009, i když zatím bez slavnostního završení a uvedení do provozu.

Termín dokončení byl v roce 2009 stanoven na roky 2012 a 2013 a odhad nákladů činil 2 miliardy euro. Tato částka byla později zvýšena na 4,6 miliardy euro a termín byl několikrát posunut. Při lednové návštěvě staveniště Mochovců bylo ministru Pavlisovi sděleno, že třetí blok je z 82 % hotový.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..