Jaderná elektrárna Temelín bude využívat nový požární systém za 134 milionů korun. Hasiči jej nyní budou půl roku testovat a oficiální provoz systému začne v červnu. Systém monitoruje téměř všechna místa elektrárny. ČTK o tom informoval mluvčí Temelína Marek Sviták.

index
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

 

„Ke všem místům uvnitř areálu se musíme dostat do čtyř minut. A čím přesnější je detekční požární systém, tím rychleji můžeme reagovat. V těchto případech pak záleží na každé vteřině,“ řekl velitel temelínských hasičů Radek Vymazal.

Systém obsahuje na tři tisíce monitorovaných prvků, 12.000 požárních hlásičů a 110 ústředen. Při modernizaci museli technici například položit 12 kilometrů optických tras a obnovit komunikační terminály. Všechna pracoviště jsou koncipována tak, aby ve stresových situacích dávala maximální podporu obslužnému personálu. Dominantní prvkem hasičského velína je velkoplošná obrazovka s úhlopříčkou 3,5 metru. Na ní můžou hasiči sledovat aktuální stav požární situace.

„Kvalitní detekční a signalizační systém je velmi důležitý, nicméně požární bezpečnost je i o souboru pravidel, konstrukci budov, vybavení hasičů a chování všech zaměstnanců. Ačkoli od začátku provozu nedošlo k vážné požární události, rozhodně to není důvod něco podcenit,“ řekl ředitel elektrárny Temelín Bohdan Zronek.

Temelínští hasiči si od nového systému slibují také méně výjezdů k planým poplachům způsobených aktivací čidla požární signalizace. V loňském roce jich zaznamenali 67. Od roku 2007 zasahovali v areálu pouze třikrát. Vyjížděli k prasklé zářivce a ohořelé elektroinstalaci na jednom z pomocných systémů a kvůli rozžhavenému hřebíku, který během krácení dřevěných palet vlétl do sila s pilinami. Ani v jednom případě nemuseli likvidovat oheň.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..