Společnost ARAKO, spol. s r. o., (patřící do strojírenské divize korporace Rosatom – Atomenergomaš) díky provedeným investicím z předchozích let rozšiřuje nabízený sortiment armatur o vysokotlaká kovaná šoupátka pro jadernou energetiku.

L3d3dy93d3cuYXJha28uY3ovZG9tZW55L3d3dy9pbWFnZXMvc3Rvcmllcy9wcm9kdWt0eS9zb3VwYXRrYS10cm1lbm92YS9zNDNfMS5qcGc=
Kované šoupátko S43 pro klasické elektrárny. Zkoušky prototypu určeného pro jaderné elektrárny (označený jako A42) mohly v minulém ruce probhěnout právě díky rozsáhlému investičnímu programu. (Zdroj: ARAKO.cz)

Investiční program v celkové hodnotě 150 mil. korun proběhl v letech 2011 – 2013. Byl financován jak z vlastních, tak z externích zdrojů, záruku pro vyřízení úvěru poskytla společnost Atomenergomaš. Jednalo se o nejrozsáhlejší investici v historii společnosti a hlavním cílem bylo zvýšení efektivity výroby za udržení prvotřídní kvality armatur pro klasickou i jadernou energetiku.

Rozsáhlá modernizace výrobních zařízení zahrnovala nákup moderního zařízení: CNC soustružnická centra, svařovací a navařovací automaty, kontrolní a zkušební zařízení, odmašťovací a oplachová zařízení, horizontální obráběcí centra, osm nových moderních pecí pro tepelné zpracování, tryskací box a jiné. Modernizací prošla linka povrchových úprav a byl vybudován nový sklad pro vstupní materiály.  Firma také implementovala nový ERP informační systém, který nahradil množství starých programů a nyní významně optimalizuje a zrychluje procesy související s činnostmi firmy.

Nákup nového zařízení posunul výrobu o krok dopředu, umožnil rozšíření sortimentu nejen o nové typy armatur, ale také o větší světlosti armatur (až DN800). Přispěl rovněž k vyšší soběstačnosti společnosti – společnost ARAKO dosáhla snížení technologicky nutných kooperací, a to o 35 % ve srovnání s rokem 2013. Díky modernizaci zkušebních zařízení došlo k výraznému zvýšení produktivity při provádění tlakových zkoušek armatur pro jadernou energetiku, nově vybudovaný sklad zajistil optimalizaci logistických procesů ve výrobě. V souvislosti s nákupem nového zařízení dosáhla společnost ARAKO v roce 2014 snížení používaných nástrojů a přípravků o 30 %.

Společnost ARAKO spol. s r.o. nyní pokračuje ve svém rozvoji a přijímá výzvu stát se více konkurenční na trhu průmyslových armatur, také v důsledku zrychlení a zpřesnění výroby.

Vývojové oddělení konstrukce společnosti zpracovalo v loňském roce náročný konstrukční úkol – šoupátko A42 pro použití v jaderných elektrárnách. V prosinci 2014 byly úspěšně dokončeny interní zkoušky na prototypu o světlosti DN100, tlaku PN160, které zahrnovaly zkoušku funkčnosti, zkoušku armatury na pevnost a těsnost tlakové obálky, zkoušku těsnosti uzavíracího elementu a také cyklování armatury s elektropohonem ZPA Pečky v počtu 1000 cyklů. Následují externí zkoušky v autorizovaných zkušebnách a po jejich zdárném ukončení bude zpracována dokumentace pro následné převedení výrobku do sériové výroby. Aktuálně probíhají jednání o dodávkách šoupátek A42 pro ruské jaderné elektrárny.

Stejně jako v případě vysokotlakého kovaného šoupátka S43 a kované klapky L43 pro klasickou energetiku, jejichž vývoj byl ukončen v minulém roce, je možné i šoupátka A42 pro jadernou energetiku vyrábět zásluhou nového zařízení, které společnost ARAKO v rámci investičního programu zakoupila.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..