Prodlužování životnosti Jaderné elektrárny Dukovany o dalších deset let mohou ztížit odpůrci jaderné energetiky v Německu a v Rakousku. Firma ČEZ potřebuje do konce roku novou licenci na provoz prvního ze čtyř dukovanských jaderných bloků. S ním ale může být nově spojen požadavek na posouzení vlivu reaktoru na životní prostředí, které by se mohlo vléci. Ředitel dukovanské elektrárny Miloš Štěpanovský dnes novinářům řekl, že ČEZ tento požadavek na EIA zatím nedostal, ale připravuje se na něj.

„Máme nastavený scénář, až se tento požadavek oficiálně objeví,“ řekl ředitel. V Německu a v Rakousku prý už lidé podepisují petice požadující přísné posouzení reaktoru. „Jsem přesvědčen, že máme dostatek argumentů, abychom prokázali, že vliv na životní prostředí je zanedbatelný, reálně nulový,“ řekl Štěpanovský. Odvolal se přitom na své zkušenosti, když se jako šéf Jaderné elektrárny Temelín účastnil jednání o dostavbě temelínské elektrárny.

ABC310d7a_dukovany
Chladící věže dukovanské elektrárny (zdroj: lidovky.cz)

 

Dukovany, stejně jako mladší Temelín, pokrývají pětinu tuzemské spotřeby elektřiny. Desetiletá licence na provoz prvního dukovanského bloku vyprší na konci tohoto roku. Povolení pro další provoz zbývajících tří jaderných bloků Dukovan musí ČEZ získat v letech 2016 a 2017.

Odpůrci jaderné elektrárny by v procesu EIA mohli vznést řadu požadavků a dotazů, mohlo by dojít i na soudy, které by zřejmě mohly rozhodovat i o zastavení bloku. „Ale já jsem přesvědčen, že všechny (dotazy) zodpovíme, jak jsme dokázali zodpovědět v Temelíně,“ řekl Štěpanovský, který dukovanské elektrárně šéfuje od letošního 1. ledna.

Problémy při prodlužování provozu jaderných bloků by mohla způsobit mezinárodní úmluva o hodnocení vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států. Na konferenci o Dukovanech na to už loni v červnu ve Valči upozornila Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). „Máme stanovisko ministerstva životního prostředí, že prodloužení provozu Dukovan nevyžaduje hodnocení vlivu na životní prostředí,“ řekl tehdy ČTK Ladislav Štěpánek z představenstva ČEZ.

Štěpanovský dnes uvedl, že o novou licenci pro první blok Dukovan bude ČEZ žádat SÚJB. Vydána bude, pokud se podaří prokázat, že toto jaderné zařízení odpovídá všem současným bezpečnostním standardům. Případný proces EIA by podle Štěpanovského spadal do působnosti ministerstva životního prostředí a ministerstva průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..