Nevládní organizace kritizují ministerstvo průmyslu (MPO), že jim dalo málo času pro uplatňování připomínek k chystanému Národnímu akčnímu plánu rozvoje jaderné energetiky v ČR. Materiál, který společně s MPO připravuje ministerstvo financí je v meziresortním připomínkovém řízení od minulého pátku, připomínky lze uplatňovat do konce tohoto pracovního týdne. Ministerstvo lhůtu brání.

mladek-zet
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (zdroj: www.zet.cz)

 

„Lhůta pouhých pěti pracovních dnů na připomínky plánu, který zásadně ovlivní českou ekonomiku a energetiku po další desítky let, je snad jen špatným vtipem ministra (Jana) Mládka,“ uvedl Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES). Podle něj se ministerstvo průmyslu bojí kritické debaty a chce své plány prosadit v tichosti bez oponentů a nezávislých analýz. Podobně reagoval například i Edvard Sequens z ekologické organizace Calla.

Ministerstvo však postup brání. „Jedná se o standardní podobu zkráceného připomínkového řízení, na které se shodlo ministerstvo průmyslu a ministerstvo financí. Tento postup dává dostatečný prostor k seznámení s tímto dokumentem a umožní předložení materiálu Vládě ČR do konce ledna dle vládního usnesení,“ řekl dnes ČTK Miroslav Kynčl z tiskového oddělení ministerstva.

Z návrhu, který má ČTK k dispozici vyplývá, že výstavbu nových jaderných bloků by měl primárně financovat ČEZ. Další variantou je konsorcium privátních investorů, třetí možností je účast státu.

Podle AliES navíc ministerstva v návrhu plánu připouští možnost dotací pro další reaktory formou takzvaného Contracts for Difference (CfD), který umožňuje postavit jaderné elektrárny za pomoci garantovaných cen elektřiny. CfD jako schéma pro výstavbu povolila loni Evropská komise u plánované stavby dvou bloků britské jaderné elektrárny Hinkley Point. Například Sequens ale upozorňuje, že rozhodnutí Komise pro britskou elektrárnu nemusí v Česku platit.

„Rozhodnutí Evropské komise, které umožňuje Velké Británii a firmě EDF postavit dva bloky jaderné elektrárny Hinkley Point za pomoci garantovaných cen elektřiny je v předkládané strategii považováno za souhlas s podobným mechanismem i jinde v Evropě, tedy i v ČR,“ uvedl Sequens. Podle něj hrozí, že při preferované době garance ceny by čeští spotřebitelé elektřiny nebo daňoví poplatníci ročně podporovali provozovatele dvou reaktorů až miliardou korun.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..