Jednání o obnovení provozu jaderných bloků Doel-3 a Tihange-2, které byly odstaveny v souvislosti s potenciálními defekty v materiálu tlakové nádoby, bude prodlouženo do 1. července 2015. Jejich provozovatel, společnost Electrabel, tak získá více času na zodpovězení otázek nezávislé kontrolní komise.

Doel (Electrabel)
Čtyři bloky belgické jaderné elektrárny Doel. (Zdroj: World Nuclear News)

 

Kontrolní komisi svolal belgický regulační úřad Federal Agency for Nuclear Control (FANC), aby získal nezávislý názor o mechanické odolnosti tlakových nádob. Kontrola pomocí nové ultrazvukové technologie v nich v roce 2012 odhalila možné trhliny, které se ale nakonec ukázaly být tzv. „vodíkové vločky“ pocházející již z výroby, která proběhla v 70. letech min. stol. Od této doby probíhá hodnocení jejich vlivu na bezpečný provoz obou jaderných bloků.

Společnost Electrabel poskytla komisi zprávu o provedených zkouškách tlakových nádob a ta ji v listopadu loňského roku projednala. „Tito odborníci formulovali nové požadavky na kontrolu materiálu tlakových nádob a přidali další doporučení,“ uvedl Electrabel. „Nyní upravujeme akční plán, abychom mohli adekvátně zodpovědět tyto otázky.“

Oba bloky byly ponechány v provozu během zkoumání vodíkových vloček, ale v březnu 2014 byly odstaveny na neurčito. Electrabel uvedl, že zůstanou odstaveny minimálně do 1. července, což mu způsobuje výpadek výkonu 2014 MWe.

Regulátor FANC požaduje od společnosti Electrabel odborné zhodnocení vlivu vloček na mechanickou odolnost nádob a ujištění, že nebudou mít vliv na jadernou bezpečnost.

Od zjištění defektů v materiálu dvou belgických reaktorových nádob bylo prověřeno dalších 21 nádob od stejného výrobce, ale u žádné z nich nebyly zjištěny problémy.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..