Modernizace turbíny na druhém výrobním bloku, dokončení většiny projektů vyplývajících ze zátěžových testů EU po havárii ve Fukušimě a také příprava na obnovení licence bloků po 20 letech provozu čeká Bohdana Zronka ve funkci ředitele Jaderné elektrárny Temelín. Nastoupil do ní od Nového roku a nahradil v ní Miloše Štěpanovského. Ten ode dneška vede Jadernou elektrárnu Dukovany. Dosavadní ředitel elektrárny Dukovany Jaroslav Jakub bude ve firmě ČEZ pracovat jako projektový manažer.

„Určitě chci navázat na práci mého předchůdce Miloše Štěpanovského a pokračovat ve stabilizaci provozu Temelína. V roce 2015 bude klíčovou aktivitou modernizace turbíny na druhém bloku, která naváže na letošní stejnou akci na bloku prvním. Současně budeme pokračovat v realizaci plánovaných akcí programu trvalého zvyšování bezpečnosti. V roce 2015 dokončíme většinu aktivit Národního akčního plánu s vazbou na zátěžové testy EU,“ řekl Zronek ČTK. V delším výhledu chce směřovat k obnovení licence bloků po dvaceti letech provozu, tedy v letech 2020 a 2022.
Zronek věří, že v letošním roce bude v Temelíně méně neplánovaných odstávek než loni. „Program stabilizace elektrárny je právě o tom, aby těchto přerušení výroby bylo co nejméně. Současně musíme vnímat, že prioritou provozování jaderné elektrárny je zajištění bezpečného provozu a s tím spojené konzervativní rozhodování,“ uvedl. Proto podle něj nikdy nelze vyloučit neplánované omezení výroby elektřiny. Významně lze ale ovlivnit přípravu a perfektní realizaci plánovaných odstávek pro výměnu paliva. Ty jsou jedním ze základních předpokladů hladkého provozu bloků.
Zronek vnímá významnou podporu starostů a Jihočeského kraje dostavbě Temelína. „Případná dostavba je ale záležitost složitější a v současnosti jí nepřeje nízká cena silové elektřiny na dotacemi ovlivněném evropském trhu. Věřím, že s novými jadernými bloky bude počítat i nově zpracovaná Státní energetická koncepce státu,“ řekl k tématu.
Podpora projektů na zlepšení infrastruktury obcí a kulturních, společenských nebo sportovních akcí bude podle Zronka ze strany ČEZ pokračovat i v letošním roce. „O formě a rozsahu této spolupráce mezi společností ČEZ, obcemi i krajem nyní ještě diskutujeme, ale věřím, že výsledkem bude oboustranná spokojenost a pokračování korektních vztahů a partnerství v zajímavých projektech,“ dodal ředitel. ČEZ se v takzvané Rámcové smlouvě s Jihočeským krajem před pěti lety zavázal vložit do rozvoje kraje čtyři miliardy korun právě v souvislosti s plánovanou dostavbou dvou bloků. Z té ale zatím sešlo. Starostové se obávali, že o podporu přijdou.
Třiačtyřicetiletý Bohdan Zronek dosud řídil v ČEZ bezpečnost všech elektráren. Temelín dobře zná. Po ukončení elektroenergetiky na ČVUT tam začínal jako operátor turbíny. Postupně prošel všemi pozicemi ve velíně a od roku 2010 vedl provoz jihočeské jaderné elektrárny.
Štěpanovský podle člena představenstva a ředitele divize výroba společnosti ČEZ Ladislava Štěpánka za sedm let v Temelíně stabilizoval provoz největší české elektrárny. „Jeho zkušenosti nyní chceme využít v Dukovanech, které z předchozího působení dobře zná,“ uvedl Štěpánek. Štěpanovský se do Dukovan vrací po sedmi letech řízení Temelína.
Zdroj: ČTK