Modernizace turbíny na druhém výrobním bloku, dokončení většiny projektů vyplývajících ze zátěžových testů EU po havárii ve Fukušimě a také příprava na obnovení licence bloků po 20 letech provozu čeká Bohdana Zronka ve funkci ředitele Jaderné elektrárny Temelín. Nastoupil do ní od Nového roku a nahradil v ní Miloše Štěpanovského. Ten ode dneška vede Jadernou elektrárnu Dukovany. Dosavadní ředitel elektrárny Dukovany Jaroslav Jakub bude ve firmě ČEZ pracovat jako projektový manažer.

DMK247211_dukovany6
Noční pohled na areál jaderné elektrárny Dukovany (zdroj: ČTK)

 

„Určitě chci navázat na práci mého předchůdce Miloše Štěpanovského a pokračovat ve stabilizaci provozu Temelína. V roce 2015 bude klíčovou aktivitou modernizace turbíny na druhém bloku, která naváže na letošní stejnou akci na bloku prvním. Současně budeme pokračovat v realizaci plánovaných akcí programu trvalého zvyšování bezpečnosti. V roce 2015 dokončíme většinu aktivit Národního akčního plánu s vazbou na zátěžové testy EU,“ řekl Zronek ČTK. V delším výhledu chce směřovat k obnovení licence bloků po dvaceti letech provozu, tedy v letech 2020 a 2022.

Zronek věří, že v letošním roce bude v Temelíně méně neplánovaných odstávek než loni. „Program stabilizace elektrárny je právě o tom, aby těchto přerušení výroby bylo co nejméně. Současně musíme vnímat, že prioritou provozování jaderné elektrárny je zajištění bezpečného provozu a s tím spojené konzervativní rozhodování,“ uvedl. Proto podle něj nikdy nelze vyloučit neplánované omezení výroby elektřiny. Významně lze ale ovlivnit přípravu a perfektní realizaci plánovaných odstávek pro výměnu paliva. Ty jsou jedním ze základních předpokladů hladkého provozu bloků.

Zronek vnímá významnou podporu starostů a Jihočeského kraje dostavbě Temelína. „Případná dostavba je ale záležitost složitější a v současnosti jí nepřeje nízká cena silové elektřiny na dotacemi ovlivněném evropském trhu. Věřím, že s novými jadernými bloky bude počítat i nově zpracovaná Státní energetická koncepce státu,“ řekl k tématu.

Podpora projektů na zlepšení infrastruktury obcí a kulturních, společenských nebo sportovních akcí bude podle Zronka ze strany ČEZ pokračovat i v letošním roce. „O formě a rozsahu této spolupráce mezi společností ČEZ, obcemi i krajem nyní ještě diskutujeme, ale věřím, že výsledkem bude oboustranná spokojenost a pokračování korektních vztahů a partnerství v zajímavých projektech,“ dodal ředitel. ČEZ se v takzvané Rámcové smlouvě s Jihočeským krajem před pěti lety zavázal vložit do rozvoje kraje čtyři miliardy korun právě v souvislosti s plánovanou dostavbou dvou bloků. Z té ale zatím sešlo. Starostové se obávali, že o podporu přijdou.

Třiačtyřicetiletý Bohdan Zronek dosud řídil v ČEZ bezpečnost všech elektráren. Temelín dobře zná. Po ukončení elektroenergetiky na ČVUT tam začínal jako operátor turbíny. Postupně prošel všemi pozicemi ve velíně a od roku 2010 vedl provoz jihočeské jaderné elektrárny.

Štěpanovský podle člena představenstva a ředitele divize výroba společnosti ČEZ Ladislava Štěpánka za sedm let v Temelíně stabilizoval provoz největší české elektrárny. „Jeho zkušenosti nyní chceme využít v Dukovanech, které z předchozího působení dobře zná,“ uvedl Štěpánek. Štěpanovský se do Dukovan vrací po sedmi letech řízení Temelína.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..