Netradiční spojení historické budovy s moderní technikou přilákalo loni do Infocentra Jaderné elektrárny Temelín rekordních 38.057 návštěvníků. To je asi o čtyři tisíce více než v dosud nejúspěšnějším roce 2012. Zámeček Vysoký Hrádek, kde Infocentrum elektrárny funguje od roku 1997, tak byl po zámku Kratochvíle osmou nejnavštěvovanější jihočeskou památkou. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták.

jaderna-elektrarna-temelin-informacni-centrum-079
Infocentrum JE Temelín (zdroj: vyletnik.cz)

 

V druhé tuzemské jaderné elektrárně Dukovany dnes po téměř roční rekonstrukci v Infocentru otevřeli zkušební provoz.

„Model jaderného reaktoru, maketu paliva nebo stopu po kosmickém záření loni nejčastěji viděli žáci a studenti základních, středních a vysokých škol, kteří tvořili téměř polovinu všech návštěvníků,“ uvedl Sviták. K rekordu pomohla i kapela Divokej Bill, která v závěru dubna přilákala k chladicím věžím 4000 lidí. Tradičně zcela byla využita více než tisícová kapacita Dne otevřených dveří. Zájem neutuchá ani na začátku roku, tento měsíc si termín návštěvy rezervovalo 18 skupin.

Z celkem šedesáti zemí Temelín navštívilo 1670 cizinců. S výjimkou Antarktidy měly mezi temelínskými návštěvníky zastoupení všechny kontinenty. Ze vzdálenějších zemí si Temelín prohlédli lidé z Malajsie, Austrálie, Zimbabwe, Brazílie a USA. Tradičně však nejvíce jezdili Evropané z Rakouska (433), Polska (362) a Německa (201). Převážně šlo o odborné skupiny hasičů, pracovníků krizového řízení nebo lidi z elektráren. Nechyběli ani zahraniční studenti a individuální návštěvníci, kteří v Čechách trávili dovolenou.

Pro letošní rok přichystala elektrárna pro své návštěvníky dvě novinky. Filmový Blackout, který měl v Temelíně premiéru 1. prosince, ukazuje následky rozsáhlého výpadku elektrického proudu. Sedmiminutový animovaný příběh o panu Cvrčkovi pojednává o potřebnosti všech zdrojů výroby elektrické energie. Nově se také návštěvníci mohou bezplatně připojit k internetu.

Od roku 1991 do konce loňského roku navštívilo elektrárnu Temelín 532.374 návštěvníků, ze kterých bylo 32.186 zahraničních.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..