Dne 12. ledna 2015 byla na vrchol budovy kontejnmentu čtvrtého bloku Rostovské JE usazena ocelová kopule. Tuto práci provedli odborníci volgodonské stavební společnosti Rosspeceněrgomontaž (RosSEM).

f_c2RlbGFub3VuYXMucnUvdXBsb2Fkcy83LzkvNzk5MTQyMTA5NDUyMV9vcmlnLmpwZWc_X19pZD01NzI0Ng==
Usazování kupole kontejnmentu čtvrtého bloku Rostovské jaderné elektrárny. (Zdroj: Rosenergoatom)

 

Kopule kontejnmentu má průměr 37 metrů, váží přibližně 200 tun a na staveništi Rostovské JE byla smontována z prefabrikovaných dílů. Přesun a usazení kopule proběhlo za pomoci jednoho z nejvýkonnějších jeřábů na světě. Použitý jeřáb od dánské společnosti Kroll se řadí mezi 15 nejvýkonnějších jeřábů na světě a je schopen přemisťovat komponenty o hmotnosti až 240 tun.

Hlavní inženýr společnosti RosSEM, Alexandr Masalykin, který dohlíží na stavbu budovy kontejnmentu, k tomu uvedl: „Tato operace znamená dokončení hlavních stavebních prací a umožňuje nám plně se soustředit na dokončování stavebních prací na čtvrtém bloku Rostovské JE a uvést do provozu polární jeřáb. Tento jeřáb se nachází na reaktorovém sále přímo pod kopulí kontejnmentu a slouží k usazení všech těžkých komponent primárního okruhu včetně tlakové nádoby a parogenerátorů.“ Tlaková nádoba by měla na staveniště dorazit v tomto roce a spuštění tohoto bloku Rostovské jaderné elektrárny je plánováno na rok 2017.

Zdroj: Rosenergoatom.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..