Středa, 30 září
Shadow

Čína úspěšně ukončila testy rychlého reaktoru, který byl vybudován za účasti Rosatomu

Dne 22. prosince 2014 skončila poslední ze zkoušek čínského výzkumného reaktoru China Experimental Fast Reactor (CEFR), během níž tento reaktor běžel 144 hodin na plný výkon. Čínští a ruští odborníci nyní hodnotí výsledky této zkoušky.

cefr__okbm_nnov
Budovy čínského výzkumného reaktoru CEFR. (Zdroj: OKBM.nnov.ru)

 

Reaktor CEFR o výkonu 65 МW byl vybudován za účasti odborníků z následujících podniků Státní korporace pro atomovou energii Rosatom: konstrukční kanceláře OKBM Afrikantov a OKB Gidropress (obě jsou součástí strojírenské divize Rosatomu – Atomenergomaš), palivová společnost TVEL, společnost PEI Lejpunskogo a akciová společnost Atomprojekt.

Společnost OKBM Afrikantov vyprojektovala, vyrobila a dodala čerpací a chladící zařízení, speciální zařízení pro výměnu paliva, sodíkové technologie, části reaktorové nádoby a další přístroje a zařízení.

„Při projektování reaktoru CEFR sloužil jako základ rychlý reaktor BN-600 chlazený sodíkem. Technický projekt reaktoru byl vytvořen v Rusku a na jeho základě čínští odborníci postavili budovy, smontovali konstrukce a vyrobili nejaderné zařízení elektrárny. Úspěšné ukončení této práce vytváří vynikající předpoklady pro další rozšíření spolupráce podniků státní korporace Rosatom s Čínskou lidovou republikou při rozvoji jaderné energetiky,“ prohlásil hlavní inženýr projektu reaktoru BN-800 na Bělojarské jaderné elektrárně a koordinátor projektu CEFR, Vladimir Sedakov.

Rusko je světovým lídrem v oblasti rychlých reaktorů. Na Bělojarské jaderné elektrárně je od roku 1980 provozován v současnosti jediný průmyslový reaktor na bázi rychlých neutronů na světě – BN-600 o výkonu 600 MW. V Kazachstánu byl provozován jeho předchůdce, BN-350, který 26 let vyráběl elektřinu a odsoloval mořskou vodu. V létě loňského roku byla spuštěna kontrolovaná štěpná reakce v reaktoru BN-800, jehož spuštění na plný výkon je plánováno na letošní rok.

Zdroj: Tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..