Dne 22. prosince 2014 skončila poslední ze zkoušek čínského výzkumného reaktoru China Experimental Fast Reactor (CEFR), během níž tento reaktor běžel 144 hodin na plný výkon. Čínští a ruští odborníci nyní hodnotí výsledky této zkoušky.

cefr__okbm_nnov
Budovy čínského výzkumného reaktoru CEFR. (Zdroj: OKBM.nnov.ru)

 

Reaktor CEFR o výkonu 65 МW byl vybudován za účasti odborníků z následujících podniků Státní korporace pro atomovou energii Rosatom: konstrukční kanceláře OKBM Afrikantov a OKB Gidropress (obě jsou součástí strojírenské divize Rosatomu – Atomenergomaš), palivová společnost TVEL, společnost PEI Lejpunskogo a akciová společnost Atomprojekt.

Společnost OKBM Afrikantov vyprojektovala, vyrobila a dodala čerpací a chladící zařízení, speciální zařízení pro výměnu paliva, sodíkové technologie, části reaktorové nádoby a další přístroje a zařízení.

„Při projektování reaktoru CEFR sloužil jako základ rychlý reaktor BN-600 chlazený sodíkem. Technický projekt reaktoru byl vytvořen v Rusku a na jeho základě čínští odborníci postavili budovy, smontovali konstrukce a vyrobili nejaderné zařízení elektrárny. Úspěšné ukončení této práce vytváří vynikající předpoklady pro další rozšíření spolupráce podniků státní korporace Rosatom s Čínskou lidovou republikou při rozvoji jaderné energetiky,“ prohlásil hlavní inženýr projektu reaktoru BN-800 na Bělojarské jaderné elektrárně a koordinátor projektu CEFR, Vladimir Sedakov.

Rusko je světovým lídrem v oblasti rychlých reaktorů. Na Bělojarské jaderné elektrárně je od roku 1980 provozován v současnosti jediný průmyslový reaktor na bázi rychlých neutronů na světě – BN-600 o výkonu 600 MW. V Kazachstánu byl provozován jeho předchůdce, BN-350, který 26 let vyráběl elektřinu a odsoloval mořskou vodu. V létě loňského roku byla spuštěna kontrolovaná štěpná reakce v reaktoru BN-800, jehož spuštění na plný výkon je plánováno na letošní rok.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..