Jaderná elektrárna Dukovany letos požádá o novou desetiletou licenci na provoz prvního bloku, protože nynější je platná jen do konce tohoto roku. Povolení pro další provoz zbývajících tří jaderných bloků Dukovan musí ČEZ získat v letech 2016 a 2017. Bude to jeden z hlavních úkolů nového ředitele Dukovan Miloše Štěpanovského, jenž elektrárnu řídí od 1. ledna. Vystřídal Jaroslava Jakuba, který ve firmě ČEZ zůstal jako projektový manažer.

JB4ec98c_Z_hajek_tom
JE Dukovany (zdroj: idnes.cz)

 

Dukovany pokrývají pětinu tuzemské spotřeby elektřiny. Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) musí elektrárna v žádosti o další licence prokázat, že vyhovuje přísnějším požadavkům na bezpečnost nastaveným po havárii japonské elektrárny Fukušima, řekl ČTK Štěpanovský. Bez platné licence by blok musel být odstaven. „Protože by neměl, když to řeknu lidsky, platnou technickou kontrolu,“ vysvětlil.

Žádost o licenci pro první blok musí elektrárna podat nejpozději v září. Licenci pro provoz druhého bloku má ČEZ do konce roku 2016 a u zbývajících dvou bloků současné povolení vyprší 31. prosince 2017.

Do podání žádosti o licenci musí být u každého bloku dokončena technická opatření na zvýšení jeho odolnosti proti extrémním výkyvům počasí a zemětřesení, která vyplynula ze zátěžových testů po havárii japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě v roce 2011. Dohromady budou tato opatření v Dukovanech stát kolem miliardy korun; mezi ně patří i stavba odolnějších nižších věží pro chlazení bezpečnostních systémů.

První blok je podle Štěpanovského už v podstatě technicky připraven. Energetici ale musí v dokumentaci obsahující velké množství analýz také prokázat, že po úpravách toto zařízení skutečně beze zbytku odpovídá novým bezpečnostním standardům. „Tam nás čeká ještě hodně práce. V některých oblastech se naše úsilí bude muset hodně zvýšit,“ řekl.

Štěpanovský v posledních sedmi letech řídil Jadernou elektrárnu Temelín, s dukovanskou elektrárnou ale byla jeho profesní dráha předtím spojena více než dvacet let. „V Dukovanech jsem začínal jako čerstvý absolvent technické univerzity v roce 1982,“ zavzpomínal. Tehdy se stal členem týmu, který spouštěl tuto první českou jadernou elektrárnu do provozu. „Celé to období byla asi největší škola, protože člověk měl možnost dostat se až do všech technických detailů,“ uvedl Štěpanovský. Později v Dukovanech pracoval na dalších pozicích a v roce 2004 se tam stal ředitelem.

Do Dukovan se Štěpanovský nyní vrátil v roce, kdy elektrárna vstupuje do 30. roku provozu a podle původního projektu by měla být na konci životnosti. Na starost tedy bude mít její pomyslný nový start. „Nachystat elektrárnu, aby byla bezpečně provozována (dalších) 20 let, je reálné a je to jeden z mých cílů, se kterým sem vstupuji,“ řekl. Elektrárna byla podle jeho názoru dobře postavena. „Ty hlavní komponenty jsou ve velmi dobrém stavu,“ konstatoval.

Již probíhající program týkající se prodlužování životnosti Dukovan ale neobsahuje jen technická opatření, zajistit bude potřeba i mladý personál. „Stojíme před generační výměnou,“ potvrdil ředitel. V elektrárně je zaměstnáno přes 1100 lidí. Zájemců o práci je podle Štěpanovského dost, je ale také důležité zajistit to, aby pracovníci odcházející do důchodu předali nové generaci své zkušenosti.

Mezi úkoly nového šéfa Dukovan bude v dalších letech možná patřit i výstavba jednoho či dvou dalších bloků, které by nahradily nynější výrobní zařízení po ukončení jeho provozu. Rozhodnutí o stavbě ale zatím nepadlo. „Ta lokalita výstavbu nových bloků umožňuje,“ řekl Štěpanovský. ČEZ tam už má pozemky, na nichž dělá geologický průzkum.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..