Opatření na zvýšení bezpečnosti slovenské atomové elektrárny Mochovce nejsou podle tamního úřadu jaderného dozoru (ÚJD) hlavním důvodem zpoždění dostavby třetího a čtvrtého bloku této elektrárny. Právě nutností dodatečných technických úprav, které vyplynuly ze zátěžových testů, společnost Slovenské elektrárne (SE) zdůvodňovala odkládání spuštění obou bloků do provozu.

2011-25-EMO_Mochovce
Jaderná elektrárna Mochovce (zdroj: http://www.pohronie.sk)

Kvůli zpoždění v dokončení elektrárny v Mochovcích se slovenská vláda dostala do sporu s italským Enelem, který vlastní 66 procent akcií SE a který svá slovenská aktiva prodává. O koupi podílu v SE se uchází také český koncern ČEZ, jenž už upozornil na problémy v souvislosti s dostavbou zmiňované slovenské elektrárny. Podle analytiků tyto potíže mohou být největší brzdou případného vstupu investorů do SE.

„Opatření (ke zvýšení bezpečnosti) nejsou jediné, které způsobí zpoždění a nejsou hlavním důvodem zpoždění,“ řekla dnes novinářům na dotaz ČTK šéfka ÚJD Marta Žiaková. Dodala, že pokud by byl projekt dostavby dobře rozběhnutý, nedošlo by ke stávajícímu odkladu spuštění reaktorů.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny v Mochovcích na jihu Slovenska začala už v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz byly práce později pozastaveny a obnovil je až Enel v roce 2008. Původně se počítalo s jejich dokončením v letech 2012 až 2013. Tento termín SE opakovaně odsunuly a podle nejnovějšího plánu by oba bloky měly být uvedeny do provozu postupně až v letech 2016 a 2017. Žiaková tento termín označila za reálný.

Představitelé nynější vlády premiéra Roberta Fica, která vlastní 34 procent akcií SE, v minulosti opakovaně vytýkali Enelu údajné nedostatky při realizaci dostavby elektrárny. Stát ale v listopadu souhlasil s dalším navýšením rozpočtu dostavby dvou bloků elektrárny v Mochovcích, a to na 4,63 miliardy eur (128 miliard Kč). Původně se odhadovalo, že projekt přijde na 2,8 miliardy eur.

Podle Žiakové jaderné elektrárny na Slovensku uskutečnily všechna dosud plánovaná opatření ke zvýšení bezpečnosti, které vyplynuly ze zátěžových testů. Ty se uskutečnily po neštěstí v japonské elektrárně Fukušima, kterou v roce 2011 postihlo zemětřesení a následná přívalová vlna cunami. Kromě dvou existujících bloků v Mochovcích vyrábí elektřinu z jádra také atomová elektrárna v Jaslovských Bohunicích, která jako první ze všech elektráren typu VVER 440 v plném rozsahu realizovala projekt pro řízení těžkých havárií.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..