Rychlý reaktor BN-800 čtvrtého bloku jaderné elektrárny Bělojarsk, který má dle plánu vstoupit do komerčního provozu ještě před koncem letošního roku, již nyní poskytuje provozní a technologické zkušenosti. Ty budou velmi cenné pro vývoj plánovaného rychlého reaktoru BN-1200, který bude tvořit základ pátého bloku JE Bělojarsk, uvedl Michael Bakanov, ředitel Bělojarské jaderné elektrárny.

BN-800_9__rosatom
Čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny v konečné fázi výstavby. (Zdroj: Rosatom)

Čtvrtý blok jaderné elektrárny Bělojarsk používá palivo vyrobené z oxidů uranu a plutonia, které je uspořádané tak, aby byl během štěpení produkován nový jaderný materiál využitelný jako jaderné palivo. Oproti svému předchůdci, třetímu bloku JE Bělojarsk s reaktorem BN-600, má vyšší výkon, takže se stal nejvýkonnějším rychlým reaktorem na světě. V jaderné elektrárně Bělojarsk je naplánována i výstavba bloku s rychlým reaktorem BN-1200, který má být spuštěn do roku 2020.

„Rychlý reaktor BN-800 je nástupcem reaktorů BN-350 a BN-600,“ sdělil Bakanov. „Avšak skutečnost, že obsahuje velké množství konstrukčních a technických zlepšení znamená, že má status prototypu stejně jako všechny předchozí reaktory typu BN. Prioritou reaktoru BN-800 tak není primárně výroba elektřiny.“

Je obecně známo, že ekonomika provozu prototypů je horší než u sériových produktů, v tomto případě komerčních tlakovodních reaktorů VVER. Hlavním cílem reaktoru BN-800 je tedy poskytnout provozní zkušenosti a technická řešení, která budou použita u reaktoru BN-1200. Ten se již má stát standardizovaným typem rychlého reaktoru, který bude určen pro výstavbu ve více exemplářích.

Reaktor BN-800 o výkonu 789 MWe (po odečtení vlastní spotřeby bloku) také poskytuje cenné informace a data pro vývoj chlazení a paliva pro rychlé reaktory, Valerij Šamanskij, zástupce ředitele elektrárny. Rosenergoatom je provozovatel všech ruských jaderných elektráren a je součástí ruské státní jaderné korporace Rosatom.

Nové nápady na zlepšení konstrukce reaktoru BN-1200 přicházejí již nyní v plném proudu, sdělil Šamanskij. „Doslova ode dne svého vzniku, poskytuje čtvrtý blok JE Bělojarsk s rychlým reaktorem BN-800 velké množství znalostí a zkušeností, které nemají obdobu nikde jinde ve světě.

V jaderné elektrárně Bělojarsk, nacházející se ve Sverdlovské oblasti v centrálním Rusku, stojí kromě bloků s rychlými reaktory ještě dva již odstavené bloky s reaktory ABM-100 a ABM-200 . Plánovaný pátý blok elektrárny s reaktorem BN-1200 bude používat větší palivové články než reaktory BN-600 a BN-800 a bude mít zjednodušený postup výměny paliva.

Mezi základní vlastnosti reaktoru BN-800 patří aktivní bezpečnostní systémy doplněné pasivním systémem, který pracuje automaticky v případě podstatného snížení toku chladiva, uvedl Rosenergoatom. Během normálního provozu je několik řídících tyčí vytlačováno tokem chladicí látky do horní části reaktoru. V případě, že dojde k poklesu toku chladiva na polovinu, spadnou tyče do svislých kanálů, které prochází aktivní zónou reaktoru, a dojde tak k zastavení řetězové reakce absorpcí neutronů. Reaktor také disponuje pasivním systémem na odvod zbytkového tepla.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..