Společnost SverdNIIchimmaš, která je součástí ruské strojírenské skupiny Atomenergomaš, získala kontrakt na vypracování projektu, výrobu a dodání zařízení pro podnik na výrobu paliva a na přepracování paliva pro jaderné elektrárny. Hodnota kontraktu je 5,7 miliardy rublů (přibližně 2,4 miliardy korun).

brest
Řez reaktorem BREST-300, který je důležitou součástí projektu Proryv. (Zdroj: NIKIET.ru)

Tento kontrakt byl udělen v rámci projektu Rosatomu s názvem Proryv (česky Průlom), který má za cíl realizovat v průmyslovém měřítku uzavřený palivový cyklus. Znamená to rozvoj přepracování paliva a vývoj jeho nových typů, což povede k jeho lepšímu využití a radikálnímu zmenšení objemu radioaktivních odpadů. Jedním z projektů je i reaktor BREST-OD-300, který má být postaven v podniku Sibirskij chimičeskij kombinat (SCHK, angl. Siberian Chemical Combine), který leží u města Tomsk. Jde o olovem chlazený typ reaktoru, který vyvinul výzkumný a konstrukční institut N. A. Dolležala (známý též pod zkratkou NIKIET).

Stavba podniku na výrobu paliva pro SCHK je prvním a zároveň klíčovým krokem v realizaci projektu Proryv a její dokončení je naplánováno na rok 2017, uvedla skupina Atomenergomaš ve svém úterním tiskovém prohlášení. Společnost SverdNIIchimmaš již zahájila projektování tohoto nového podniku.

Jurij Čamovskich, vedoucí projektu na výrobu nitridového paliva společnosti SverdNIIchimmaš, uvedl: „Výrobu zařízení, která jsou obsahem tohoto kontraktu, plánujeme provést v těsné spolupráci s několika subdodavateli. Patří mezi ně konstrukční kancelář CKBM, novosibirská společnost NZCHK-Inžiniring, novouralská společnost AMK UECHK obrábějící kovové výkovky a moskevská výzkumná a vývojová společnost Sosny. V druhé polovině roku 2015 plánujeme zahájit výrobu přístrojů a zařízení pro nový podnik.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..