Na 2. bloku jaderné elektrárny Fang-ťia-šan (pinyin: Fangjiashan) v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) začal proces zakládání paliva do reaktoru. Očekává se, že blok vstoupí do komerčního provozu v příštím roce.

Fangjiashan 2 fuel loading - 250 (CNNC)
Zavážení paliva do tlakové nádoby druhého bloku JE Fang-ťia-šan. (Zdroj: World Nuclear News)

Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) oznámila, že první palivová kazeta byla do reaktoru vložena 3. prosince ve 22:22.

Zakládání všech 157 palivových kazet do reaktoru 2. bloku JE Fang-ťia-šan mělo trvat 3 dny, oznámila CNNC. Nyní probíhají přípravy zkušebního provozu reaktoru CPR-1000, během nějž bude provedena řada testů. Uvedení bloku do komerčního provozu je naplánováno na říjen 2015.

Projekt elektrárny Fang-ťia-šan je tvořen dvěma tlakovodními reaktory CPR-1000 čínské konstrukce o celkovém výkonu 2 160 MWe, které vznikají v blízkosti stávající elektrárny Čchin-šan (pinyin: Qinshan). První beton do základů 1. bloku JE Fang-ťia-šan byl odlit v prosinci 2008, zatímco stavba druhého bloku začala v červenci 2009. První blok byl připojen k síti 4. listopadu tohoto roku.

Projekt vlastní ze 72 % společnost CNNC, zbytek je v držení společnosti Zhejiang Provincial Energy Group Co Ltd. Hlavním dodavatelem stavby je firma China Nuclear Power Engineering Company. Dle dodavatele dosahuje lokalizace zakázek při realizaci projektu JE Fang-ťia-šan přibližně 80 %.

V současné době je v Číně v provozu šest reaktorů CPR-1000, přičemž dalších 16 je ve výstavbě.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..