Dvě lokality pro nové jihokorejské jaderné elektrárny byly schváleny přilehlými obcemi. Samosprávný celek Ulchin povolil výstavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Shin Hanul a celek Yeongdeok schválil zcela novou jadernou elektrárnu se dvěma bloky.

sub_2010
Virtualizace bloků s reaktorem APR-1400. (Zdroj: Keecorp.com)

Předseda jihokorejské vlády Chung Hong-won se zúčastnil slavnostní ceremonie u příležitosti podpisu dohody mezi samosprávným celkem Ulchin a společností Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP), která umožní výstavbu dvou nových bloků v již vznikající jaderné elektrárně Shin Hanul.

Podle uzavřené dohody má samosprávný celek Ulchin získat výměnou za to, že v jeho katastru budou stát další bloky, 280 miliard jihokorejských wonů (přibližně 5,6 miliardy korun), které budou použity na zlepšení zdejší infrastruktury a na vybudování nových škol a nemocnic.

V samosprávném celku Ulchin již je v provozu jedna jaderná elektrárna s názvem Hanul se šesti bloky, které byly spouštěny mezi lety 1988 a 2005. Dva bloky jsou ve výstavbě v JE Shin Hanul a měly by být uvedeny do provozu v letech 2017 a 2018. Podepsaná dohoda znamená, že společnost KHNP bude moci nejdříve v roce 2017 zahájit výstavbu dvou dalších bloků JE Shin Hanul, které budou uvedeny do provozu v roce 2022. Oba nové bloky mají mít reaktory APR-1400.

Deník Korea Herald citoval předsedu vlády Chunga: „Význam této dohody roste obzvláště díky tomu, po jak dlouhých vyjednáváních byla uzavřena. Představuje nový významný mezník v řešení energetických a regionálních problémů.“

Chung dále poznamenal: „Vezmeme-li v úvahu naše chudé zásoby surovin a hospodářskou strukturu orientovanou na výrobu, je rozvoj jaderné energetiky nezbytně nutný pro splnění našich závazků v oblasti redukce emisí skleníkových plynů.“

Nová lokalita

Samosprávný celek Yeongdeok v provincii Gyeongsang v západní části Korey uzavřel dohodu na umístění jaderné elektrárny s dvěma bloky velkého výkonu.

Lokalita Yeongdeok je uvažována pro výstavbu čtyř velkých jaderných bloků již asi 13 let, ale až nyní přišlo závazné rozhodnutí o prvních dvou blocích. Tato oblast během 60 let provozu nové jaderné elektrárny dostane kompenzaci 1,5 bilionu jihokorejských wonů (zhruba 30 miliard korun). Výstavba má být zahájena v roce 2022.

Jižní Korea provozuje v současnosti 23 jaderných bloků o celkovém instalovaném výkonu 20,6 GWe, které se na výrobě elektřiny v této zemi podílí přibližně jednou třetinou.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..