Třetí blok Záporižské jaderné elektrárny na jihovýchodě Ukrajiny vyřadila z provozu porucha transformátoru. O události, k níž došlo už minulý týden v pátek, dnes informoval ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Tuto zprávu přejala ČTK. Ministerstvo energetiky následně oznámilo, že nehoda nepředstavuje žádnou hrozbu a že nedošlo k závadě na reaktorech. Francouzský ústav pro jadernou bezpečnost sdělil, že nezaznamenal žádný únik radioaktivity. Výpadek ale znásobil problémy s elektřinou a úřady musely omezit její dodávky.

969679428
Záporižská jaderná elektrárna je největší JE v Evropě (zdroj: Npp.zp.ua)

Státní úřad pro jadernou bezpečnost k události uvedl: „V reakci na informace v médiích a Vaše množící se dotazy Vám přinášíme stručnou zprávu o provozní události v ukrajinské jaderné elektrárně Záporižská. Dne 28. 11. došlo k odpojení třetího bloku elektrárny od elektrické sítě. Podle oficiálních informací bylo jeho příčinou selhání elektrického zařízení ve strojovně (hala turbíny). Reaktor se momentálně (k 3. 12.) nachází ve stavu studeného odstavení. Vzhledem k svému charakteru (žádný vliv na jadernou bezpečnost) je situace hodnocena mimo stupnici INES.“ Později dodal: „Dle upřesnění ukrajinské strany došlo k poruše transformátoru.“

Ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn potvrdil, že závada nebyla na jaderném ostrově a že všechny bezpečnostní systémy fungují správně. „Nic nehrozí. S reaktory nemáme žádný problém,“ řekl Demčyšyn podle agentury Ukrinform na následném briefingu v odpovědi na dotaz týkající se možného úniku radioaktivity.

Podle agentury Reuters uvedl, že závada bude odstraněna do pátku, kdy tento blok začne nabíhat opět na plný výkon.

Francouzský ústav pro jadernou bezpečnost IRSN ujištění ukrajinských činitelů potvrdil, když podle Reuters oznámil, že na Ukrajině nezaznamenal neobvyklou úroveň radioaktivity a že nehoda na Záporižské jaderné elektrárně nevyvolala žádné ohrožení obyvatelstva ani životního prostředí. K tomuto závěru dospěl na základě údajů ze dvou senzorů umístěných na budově francouzského velvyslanectví v Kyjevě.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) podle Reuters prozatím nehodu na Ukrajině nekomentovala. Podle mezinárodních dohod, přijatých po havárii jaderné elektrárny v Černobylu na tehdejší sovětské Ukrajině, musí státy tuto agenturu informovat o všech nehodách ve svých jaderných zařízeních, které by mohly mít dopad na další země.

Ukrajinské ministerstvo energetiky již v úterý odpoledne ohlásilo, že rozvodná síť v zemi se potýká s výkyvy a že za kolísáním v energetické soustavě může mimo jiné mimořádná oprava třetího bloku záporožského jaderného komplexu.

Odstavení třetího bloku elektrárny, kde je reaktor o výkonu 1000 MW, ještě více zhoršilo energetickou situaci země. Demčyšyn řekl, že chce kvůli potížím s distribucí energie požádat velké průmyslové odběratele, aby dobrovolně snížili svou spotřebu.

Ukrajinská média v úterý informovala, že bylo zavedeno cyklické vypínání proudu v různých oblastech ráno a večer na dvě až tři hodiny. Státní podnik Ukrenergo podle serveru zn.ua dnes uvedl, že za potíže s elektřinou může především nedostatek uhlí pro tepelné elektrárny. Pět z nich má prý zásoby nanejvýš na čtyři dny. Za deficit uhlí může z valné části ozbrojený konflikt s proruskými separatisty, kvůli kterému byla omezena těžba v donbaské pánvi bohaté na uhlí.

Zdroj: ČTK, SÚJB

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..